Ria Louwe Aldus gedaen ende gepasseert binnen de stede Alcmaer ten comptoire mijne Notarij, ter presentie ende overstaen van IJsbrant Baertsz schoenmacker, Willem Jacobsz mijne clercq, poorters deser stede als getuijgen. t merck gestelt bij Huijbert Jansz IJsbrant Baertsen Willem Jacobssoon C.J. Baert Not. 1627. Bron: Not. Alkmaar inv. 94 f 25v-26. In hedendaags Nederlands komt dit op het volgende neer: Op 4 januari 1627 verscheen voor mij notaris C.J. Baert en de hier onder genoemde getuigen, Huybert Jansz Smit wonende in Akersloot. Hij verklaarde verkocht te hebben, aan zijn zoon Jan Huybertsz, het volgende smidsgereedschap: 2 Aambeelden, 2 blaasbalgen. 1 (duim)schroef, 1 stenen waterbak, 4 hamers, 12 tangen 3 bijl-stempels, 8 dissel-stempels, 1 speerhaak, 1 blok, 8 spijkergaten, 1 disselgat, 1 paard, 1 slijpmolen met het daarbij behorende gereedschap en een paardenslee. Huybert Jansz Smit verklaarde dit aan zijn zoon te verkopen voor tweehonderd en vijftig gulden. Waarvan Huybert verklaarde in mei 1624 al tweehonderd gulden van zijn zoon te hebben ontvangen. De resterende vijftig gulden zal zijn zoon mogen houden, mits hij daar voor vanaf heden rente betaalt totdat hij deze vijftig gulden zal vol doen. Hij moest van iedere 16 penningen er 1 afdragen, hetgeen resulteerd in een rentebedrag van 6,25%. De akte is gepasseerd in de stad Alkmaar in het kantoor van de no taris. Als getuigen waren aanwezig IJsbrant Baertsz, schoenmaker en Willem Jacobsz, notarisklerk, burgers van deze stad. Huybert Jansz kon niet schrijven en tekende met een merk. 39

De Groene Valck - Akersloot | 2003 | | pagina 39