De smederij op het kerkplein Bij het zien van oude foto's bekruipt je soms een gevoel van nieuws gierigheid. Wie waren de bewoners van deze panden en hoe leefden zij? Op deze laatste vraag is vaak geen antwoord te geven. Van het gewone dagelijkse leven werd bijna nooit iets opgeschreven, men kan er alleen maar naar raden. Echter uit testamenten en uit de in schrijving bij het Kadaster kunnen we wel de eigenaars achterhalen. Wie dat waren en zijn, leest u in het onderstaande. Het is 2 februari 1839. Op die datum trouwde smids baas Simon Rens oud 52 jaar met Catharina Peper kamp oud 54 jaar, weduwe van Klaas Idesz Min uit Bergen. Uit haar huwelijk met Klaas Idesz Min wer den 11 kinderen geboren. Uit zijn twee vorige hu welijken had Simon Rens 6 kinderen. Op 2 juni 1856 gingen de erfgenamen van Simon Rens naar notaris Jan Schoehuizen. Hun vader was dat jaar overleden, zonder nalating van een testa ment. De erfgenamen wilden overgaan tot openbare verkoop van zijn eigendommen. Deze eigendommen waren een huis en erf te Akersloot, zijnde de ijzersmederij, kadastrale num mers 177 en 178, groot 3 roeden en 8 ellen, met de De smederij in vroeger daarbij behorende gereedschappen. Dit perceel werd aangekocht tij- jaren dens het eerste huwelijk van Simon Rens met Geertje Brugge. De verkoopakte passeerde op 17-4-1824 bij notaris Gerrit de Heer te Alkmaar. Verder liet hij na: een akker bouwland te Akersloot, groot 20 roeden en 40 ellen. Deze akker werd door Simon aangekocht tijdens zijn huwelijk met Catharina Peperkamp. Het huis en erf, zijnde de ijzersmederij werd aangekocht door Klaas Rens, de oudste zoon van Simon, voor een bedrag van 1.065, Jannetje Min, een van de dochters van Catharina Peperkamp en Klaas Idesz Min, hertrouwde na het overlijden van haar eerste man Arend Apeldoorn, met Klaas Rens. Uit haar eerste huwelijk had Jannetje 3 dochters. Het huwelijk met Klaas Rens bleef kinderloos. Op 11 au gustus 1871 overleed Klaas Rens op 52-jarige leeftijd. Jannetje was Kerkbuurt. Akrr*h,r

De Groene Valck - Akersloot | 2003 | | pagina 34