i John op 8 ie geboren. ichter in de e agent zei: Maar rijd vel op". Zo elektricien Dirk Burg- wam begon taam Burco trios en Co aele gezin Mijn vader vijftig. Met hele onder- llemaal on- iar uit, voor rafels, stoe- gemaakt. j ome Siem 'aar Electro was ook ei- ouders met k een tijdje en. et maar drie ideren, mijn eine John. e ging wer kten, lagere ïfstand. De en de voor- xtxes" noe men. Het verkeer is daar links dus je moest zorgen dat je op de goede kant op het perron stond. Gon had ook werk gezocht voor de meiden bij een spinnerij, de Cotton Mills. Ria had een mulodiploma, die ging naar kantoor. Kees kon in een garage terecht. Hij was in Amsterdam naar de ambachtsschool gegaan voor automonteur want hij wou monteur worden. Maar de tijd dat ik vooruit gereisd was hielp hij mijn vader als elektricien. In Australië kon hij meteen aan de gang als automonteur. Hans ging bij een caravanbedrijf werken en werd later aannemer. Voordat mijn vader en moeder naar Australië kwamen hadden Gon en ik in Thomastown, wat ze daar de country noemen, een stuk grond gekocht. De naam van Thomastown was vroeger Germantown omdat daar op het kerkhof veel van de eerste Duitse emigranten uit 1800 lagen. De naam van die plaats is tijdens de oorlog veranderd. Op dat stuk grond hebben mijn vader, mijn broers en ik eerst een grote, lange garage neergezet. Ze konden meteen beginnen toen ze kwa men. Daar trok de hele familie Deijlen in. In die garage hadden we 11 Gon, mijn moeder en kleine John waren overdag alleen thuis in het huis van Bourke, want iedereen ging te werk of naar school. Gon en moeder kookten en deden de was voor het hele spul. Bouw van het eerste huis in Thomastown Mijn vader sprak maar een paar woorden Engels toen hij emigreerde maar hij was net als al die anderen, binnen een paar jaar kende hij het. Hij ging in Thomastown bij de PEN werken wat in Australië SEC heet (State Electricity Commission). Hij moest wel bewijzen dat hij wat kon. Wat hij in z'n werk liet zien was belangrijker dan papieren. Toen mijn vader dat werk niet meer interessant vond ging hij als elektricien bij de spoorwegen, de Victoria Railways werken. Mijn moeder heeft niet veel Engels gesproken. Ze bleef altijd thuis. Ze had er ook geen behoefte aan om weg te gaan. De kinderen wa ren belangrijk voor haar. Dat is altijd zo gebleven. We communiceerden alleen per brief met Nederland. Telefoneren deden we niet. Het duurde wel een week eer we wisten dat opa over leden was. Dat was in 1957. Maar dat weetje vooruit als je weggaat.

De Groene Valck - Akersloot | 2003 | | pagina 11