ging mijn vader, en later een van ons eerder naar huis om te melken. Als je uit de kerk thuiskwam waren de koeien klaar en werd de broodtafel gedekt. Daar zat van alles op en aan, daar werd een echt feest van gemaakt. De kaarsjes stonden op tafel. We hadden geen kerstboom maar wel een stal en daar brandden ook kaarsjes voor. Ik weet er nog van dat mijn vader in dienst was tijdens de mobilisa tie. Ik was toen een jaar of zes en opa kwam om de koeien te mel ken. Ik kan me ook nog herinneren dat ome Cor in 1938 overleden is. Het was een hele strenge winter. Hij stond opgebaard in de voorka mer en ik mocht gaan kijken. Er kwam veel visite om de dode te zien. 's Avonds was er rozenkransbidden. Er was altijd wel iemand uit het dorp die voorbad. Wanneer er veel volk op het rozenkransbidden afkwam gebeurde het wel dat de mensen buiten stonden. Het geluid van het bidden kwam dan als een voorbijgaande trein. Als ze bij de kist klaar waren met een weesgegroet, waren ze buiten nog niet halfweg. Mijn lagere schooltijd was een groot deel in de oorlogjaren. De Duitsers hielden de Jacobusschool bezet en we kregen op allerlei plaatsen les: in de jachthaven, in de schuur van Kraak man en in de kerk. Ik heb bij diverse onderwijzers en onderwijzeressen in de klas gezeten. Ik weet er nog van dat meester Jansen hier op school kwam. Ik zat toen in de vierde klas. Verder bij juffrouw Velzeboer, juffrouw Sernee, juffrouw Eggen, juffrouw Putter en meester Van der Holst. Ik was goed in rekenen. Mijn taal was wat minder. We zaten met jongens en meisjes in één klas. Dat gebeurde vroeger niet zoveel. Je zat wel gescheiden, de jongens bij el- mobilisatie 1939 kaar en de meisjes bij elkaar, ook in de kerk. Mijn vader en moeder gingen alle weken naar de kerk. En ook bij ons hadden ze de wind eronder, we moesten bijna elke dag. Je moest dan je brood meenemen en bij meester Van der Holst in de klas opeten. Drinken was er niet bij. Je wist niet beter. Toen we wat ouder werden, moesten we mee te melken. Dan had je er al een tijdje op zitten en mocht je thuis je brood opeten voordat je naar de kerk ging- Mijn vader speelde op zondag uit de kerk vandaan mondorgel voor de gezelligheid. Op zondagmiddag moest je naar de Vespers en als je wat ouder werd naar de congregatie. Mijn vader en moeder gin gen soms naar de H. Familie, de mannen apart en de vrouwen apart. Vader Piet Schouten, 8

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 8