Tekening doorsnede grondwaterput. "In en om de woning door A. van der Burg en J. P. Schieven) S. Broersen, Westerweg 1 (foto 3) Huize "Stoot je hoofd niet". Deze grondwater put heeft een vierkante vorm, wat weinig voor komt. De grondwaterput was volgestort met rommel en puin en is door de heer Broersen weer leeggehaald. Op de put is ook een regenwaterafvoer aangesloten, vermoedelijk is dit rond 1960 gedaan. Deze grondwaterput is waarschijnlijk van hoge ouderdom. J. Befjes, Kerklaan 1 (foto 4) Het ondergrondse gedeelte van deze regenbak heeft een bijzondere vorm. De gemetselde regenbak heeft een vierkante vorm en loopt schuin omhoog. De gehele waterbak is gemet seld, inclusief de bodem, en is vermoedelijk gebouwd in de 19e eeuw. Het bovengrondse ge deelte was weggesloopt en is door de heer Betjes weer opnieuw opgemetseld. Op de bak is een oude pomp aangebracht die nog volop water geeft. C. Velzeboer, Kerklaan 15 (foto 5 en 6) Gemetselde regenwaterbak van hoge ouderdom. De bak is nog steeds aangesloten op de regenpijp en voorzien van een hardstenen put rand. Voor de bak is de oorspronkelijke boenbak nog aanwezig. Deze boenbak met afvoer werd gebruikt voor de was. Ook is op het erf een handpomp aanwezig welke is aangesloten op het grondwater. Volgens mevrouw Velzeboer staat de pomp al 75 jaar op deze plaats. Sinds enige jaren functioneert de handpomp niet meer. v. yr-ondüayen yejchiTci •/oon'i., 'rf/<2fer>yev(/zï?77triy 'W/s///////////////'//////* Fam. Zonneveld, Kerklaan 31 (foto 7 en 8) Tijdens verbouwingswerkzaamheden is een grondwaterput gevon den in de woning. De gehele put was nog intact, alleen de boven kant was dichtgemaakt. Het onderste gedeelte van de grondwater put, dat constant in contact staat met het grondwater, heeft een vier kante houten opbouw. Het bovenste gedeelte van de put is van met selwerk en is rond van vorm. De put is ongeveer 2,5 meter diep en nog steeds bereikbaar. Sinds enige tijd is op de put een handpomp aangesloten. In de tuin, aan de achterzijde van de woning, bevindt zich een ondergrondse gemetselde regenwaterbak. De bak heeft een vlakke bodem met halfronde opbouw van metselwerk. De regenbak loopt door tot onder de woning waar ook een opening was om water 74

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 74