Waterputten in Akersloot In de nieuwsbrief van december 2001 is een oproep gedaan om te melden wie er nog een grondwaterput of regenwaterbak heeft bij de woning. Dit leverde diverse reacties op. Deze put ten, pompen of bakken zijn op de foto gezet. Waarschijnlijk is dit geen totaal overzicht, maar geven deze grondwaterputten en regenwater bakken wel een goed beeld van de wa tervoorziening in vroegere tijden. Uit eindelijk zijn er in Akersloot nog 5 grondwaterputten en 2 grondwater- pompen achterhaald. Wel zijn er nog een flink aantal regenwaterbakken, na melijk 24. De regenwaterbakken van vóór 1910 zijn uitgevoerd in metsel werk. Daarna deed het materiaal beton steeds meer zijn intrede. Voor de dui delijkheid hiernaast en op de volgende pagina een tekening van een betonnen regenbak en grondwaterput. Tekening doorsnede betonnen regenwater bak. (Tekening F. Zonneveld) L. Hollenberg, Boekei 11 (foto 1) Volgens de heer Hollenberg waren er oorspronkelijk in en rond de boerderij 3 putten of bakken. Een put was gesitueerd in de boerderij en een bak buiten tegen de achtermuur van de boerderij. Deze put ten zijn niet meer bereikbaar of aanwezig. De 3e (grondwater)put is ongeveer 5 meter ten noorden van de boerderij gesitueerd. Deze ronde weiwaterput heeft ondergronds een houten verbindingspijp naar het Noord-Hollandskanaal. Het bovengrondse gedeelte is op nieuw opgemetseld en heeft een nieuwe putrand van beton. J. Bruinenberg, Koningsweg 15 (foto 2) Deze betonnen regenbak bevindt zich direct achter het woonhuis. De ronde betonnen bak heeft een doorsnede van ongeveer 2,0 meter en is 1,65 m diep. De regenwaterbak is vermoedelijk gelijktijdig met het woonhuis gemaakt rond 1927. De gemetselde opbouw van de regenwaterbak is vierkant en meet ongeveer 0,65 m in doorsnede. 73

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 73