De kosten van de verdeelleidingen De laatste aansluitingen en uitbreidingen Uitbreiding waterleiding in de Limmerpolder. (FotoNVPWN) Uitbreiding waterleiding in de Limmerpolder. (Foto NV PWN) Recente foto van de laatste woning die werd aangesloten op de waterleiding. De kosten voor aanleg van de verdeelleidingen staan in geen verhouding tot de opbrengsten. Een begroting uit 1926 laat zien dan voor de aanleg van de verdeel leidingen in Akersloot en Zuidschermer in totaal 46000,— is gereserveerd. Bij dit bedrag is de hoofd leiding niet inbegrepen. Deze was al aangelegd. Als totaal aan inkomsten staat er 5940,-- tegenover. Ge rekend over totaal 330 aansluitingen betaalde de pro vincie ruim 121,— subsidie per gerealiseerde aan sluiting. Rond de jaren vijftig van de vorige eeuw werd de capaciteit van de waterleiding flink uitgebreid. Er werd niet alleen in nieuwe hoofd leidingen geïnvesteerd, maar ook de onrendabele buiten gebieden werden aangeslo ten, zo ook in Akersloot. De laatste woningen die nog niet zijn aangesloten liggen vooral in het Akersloter deel van de Schermer aan de Oostdijk en Westdijk. De aansluiting van deze laatste woningen kost een hoop geld. De provincie heeft hiervoor een spe ciaal fonds ter beschikking. Ook in het dorp zelf zijn er ook nog enkele zogenaamde "witte plekken". Aan de Westerweg wordt in 1957 460 meter asbestcementleiding aangelegd voor de aansluiting van 5 woningen. De allerlaatste aan sluiting wordt gerealiseerd in 1958 aan de Hooge- geest nummer 28, bewoond door mevrouw Kruyenaar-Kras. Door de gezondheidsdienst van Alkmaar wordt hier zowel de waterkwaliteit van de grondwaterput als de regenwaterbak (met handpomp) afgekeurd. Te lezen is dat mevrouw Kruyenaar-Kras vooral in de zomer een tekort aan drinkwater heeft. Uiteindelijk besluit het PWN de hoofdleiding met 123 meter te verlengen om deze aansluiting te realiseren. De kosten worden geschat op 750,—. Volgens opgave van het PWN is dit de laatste aansluiting van een bestaande woning op het leidingnet in Akersloot. 72

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 72