Moeder Neeltje de Haan met dochter Gré Vroeger had een bedrijf kleine stukjes land. Mijn vader had zijn koeien op "De Viermaat" in de Limmerpolder. Dat heeft hij veel later geruild met Jaap Veldt voor een stukje grond tegenover het huis, waar nu de kassen van Arie Schut staan. 't Was in een slechte tijd toen mijn ouders trouwden. In de eerste jaren nadat hij getrouwd was, stond hij ook in de wagen- en fietsen stalling in Alkmaar. Ik weet niet waar ze beland zijn, maar ik heb nog kasboeken van mijn vader gehad waarin stond dat er één gulden werd betaald voor een bus van 40 liter melk en dat mijn vader op de tuinderij van Dirk Schut stond te wer ken voor een dubbeltje per uur. Van zomer- tot herfstdag ging hij 's morgens om zes uur naar het land om te melken. Hij moest varend te melken want het land was aan de Limmer kant van het Slikkerdie. Om kwart over zeven was hij weer thuis. De melk werd opgehaald en hij at een broodje. Dan ging hij de tuin in. Alles ging met de hand: het spitten, het planten, het roden met de bokzeef er bij. Er werd gehooid met de hark en de vork. We hadden geen paard, dat was niet rendabel. Het hooi werd door een boer met paard en wagen van het land gehaald. Omdat het land aan de overkant van het water lag, moest dat bij Kees Rood langs over de oude Limmerbrug. In vroeger jaren werkte vader drie dagen voor Dirk Schut en drie dagen in zijn eigen tuin. Van zijn eigen tuin alleen kon hij niet rondkomen met negen kinderen. Hij verdiende ook een paar centen in Alkmaar op De Dijk in de fietsenstalling, vooral als de boeren naar de markt gingen of als het kermis was. Verder deed vader van alles om er wat bij te verdienen. In dat boerderijtje aan de Startingerweg zijn negen kinderen gebo ren: Gré, Gerard, Pieter, Jan, Simon, Kees, Ans, Ria en Ben. Ik ben dus het derde kind, geboren 18 augustus 1933. Het boerderijtje is in de loop van de jaren heel wat veranderd. Vroe ger hadden we de plee buiten en ik kan me nog herinneren dat mijn vader en moeder er een achterend aan hebben laten bouwen. Toen Arie Schut er kwam wonen is er een heel ander huis van gemaakt, je herkent er maar weinig meer van. Aan de zijkant is nog een klein stuk van onze oude koestal te zien maart 2002 afgebroken, red.). We hadden vijf, zes, soms zeven koeien, het was maar een kleine stal. Er werd met de hand gemolken en ook het hooien werd met de hand gedaan. We hadden ook een rietderg aan het Slikkerdie. Die werd herfstdag gemaaid en op bossen gebonden. Dat riet werd ge- 6

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 6