Wie geen aansluiting neemt is een gevaar voor de omge ving Nattigheid in Akersloot Wel een hoofdwaterleiding, geen water Burgemeester Van den Heuvel en wethouder Helder zijn grote voor standers van de waterleiding. De gemeente zelf loopt geen enkel financieel risico. De voordelen zijn legio zo is te lezen in de pros pectus van het PWN. Niet alleen de goede en constante kwaliteit van het water wordt geroemd, maar ook de voordelen voor gezond heid, de besparing aan dokters- en apotheekkosten en de hogere opbrengst van melk en zuivelproducten. Het PWN schrijft zelfs dat mensen die niet kiezen voor aansluiting "een gevaar zijn voor hun omgeving." Het PWN vermeldt ook dat aan de bewoners goed de voordelen moet worden uitgelegd. Daarnaast blijkt dat de tarievenlijst voor het drinkwater behoorlijk ingewikkeld is en daarom voor onduidelijkheid bij de inwoners kan zorgen, maar een watermeter kost ongeveer 10,— per jaar en is dus voor woonhuizen niet renda bel. De kosten en de verplichting tot aansluiting zorgde voor veel onrust bij inwoners van Akersloot. De gemiddelde prijs per m3 was onge veer 0,25. Een hoog bedrag voor de toch al niet welvarende be volking van het dorp. Naast het abonnement betalen de bewoners zelf de kosten voor aanleg van de leidingen en kranen in de woning. Een gezin in een kleine woning zal op jaarbasis ongeveer tussen de 10,— en 15,— betalen ongeacht het aantal bewoners. Voor een grotere woning dient uiteraard meer te worden betaald. Het college van B&W is voorstander van aansluiting, de bevolking niet. Tijdens de gemeenteraadsvergadering in augustus 1923 wordt het voorstel tot aansluiting verworpen met 5 stemmen tegen en slechts 2 stem men voor. In 1923 wordt gestart met aanleg van de hoofdleiding die gepland is van Castricum naar Volendam. Het PWN verzoekt Akersloot toe stemming te verlenen om de leiding door de gemeente te laten lo pen, immers andere gemeenten rekenen wel op de komst van de waterleiding. Als Akersloot meewerkt worden alle kosten en schade vergoed. Als Akersloot niet meewerkt kan de gemeente alsnog wor den gedwongen. Bovendien is het dan lastiger om eventuele schade aan de wegen vergoed te krijgen. In januari 1924 verlenen burge meester en wethouder toestemming. Een bizarre situatie. Dwars door

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 66