Plannen tot aanleg van een waterleiding in Akersloot land werden pompstations gebouwd om het kwalitatief goede duin water omhoog te pompen. Daarnaast zou een stelsel van hoofd waterleidingen zorgen voor de distributie van het duinwater. Vrij kort na de oprichting van het PWN werden al gemeenten in de om geving aangesloten op de waterleiding zoals Assendelft, Heemskerk, Heiloo, Krommenie, Uitgeest en Warmenhuizen. In november 1922 krijgen B&W van Akersloot een brief van het PWN om te praten over aansluiting op de nieuw aan te leggen hoofd leiding. De leiding gaat lopen vanaf het aan te leggen pompstation in de duinen van Castricum naar Limmen en Akersloot om via de Schermer naar Westgraftdijk te lopen. Vandaar zal de leiding ver schillende gemeenten doorkruisen en doorlopen tot Volendam. Op donderdag 16 november arriveert de delegatie van het PWN. De voorwaarden die het PWN aan de gemeente oplegt zijn standaard voor alle gemeenten in Noord-Holland. Een samenvatting van de belangrijkste voorwaarden: Alleen binnen de bebouwde kom worden de straten voorzien van waterleiding. De onrendabele buitengebieden van de ge meente worden in principe niet aangesloten, tenzij de ge meente of bewoners zelf opdraaien voor de kosten. Elk woonhuis, dat binnen 40 meter van de waterleiding is gelegen, wordt verplicht een aansluiting te nemen. De ge meente is verplicht dit in de bouwverordening op te nemen. Alleen als het woonhuis beschikt over drinkwater van verge lijkbare kwaliteit als het PWN-kraanwater wordt ontheffing verleend. De woningen krijgen geen watermeter. Het waterverbruik wordt bepaald aan de hand van de afmeting van de woning en het erf. Voor een bad of spoelend toilet moet extra worden betaald. Bedrijven en instellingen krijgen wel een watermeter om het waterverbruik goed te kunnen bepalen. Het tarief per m3 is afhankelijk van het verbruik. De gemeente kan brandkranen op strategische plaatsen in het dorp laten plaatsen. De brandweer kan dan sneller en beter een brand bestrijden. Wel vraagt het PWN een jaarlijkse ver goeding voor iedere brandkraan. 63

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 63