Aanleg van de waterleiding in Nederland Aanleg waterleiding in de duinen bij Schoorl circa 1921. Foto NV PWN) Aanleg van de water leiding in Bergen 1923. (Foto NV PWN) lige dokterspraktijk). Een tweede pomp was gelegen achter de voormalige brandweerkazerne aan de Raadhuisweg. Al het water van het dak van de Hervormde Kerk werd via een lange regenpijp naar deze regenbak afgevoerd. Op deze regen bak was een handpomp aangesloten. Ook bij de katholieke kerk aan de Julianaweg was een grote regenwaterbak, die al het regenwater van het kerkdak opving. Deze bak stond on der het toezicht van "Het Gele Kruis", een katholieke organi satie die waakte over de gezondheid en hygiëne van de inwo ners. Voor zover bekend mochten ook inwoners zonder of van een andere geloofsovertuiging uit deze regenwaterbak water halen. In de archieven staat dat "Het Gele Kruis" twee regenwaterbakken met pompen beheerde. Bekend is de regenwaterbak bij de katholieke kerk. Waar de tweede regenwaterbak was, heb ik nog niet kunnen achterhalen. Rond 1870 werd in grote steden, zoals Amsterdam en Rotterdam, gestart met de aanleg van een waterleidingnet. Grote investeringen werden gedaan om de wa terleiding en pompstations met filterbakken aan te leggen. Door de industriële ontwikkeling en snelle uitbreiding van de steden was de aanleg van de waterleiding dan ook succesvol. In de kleinere steden en op het platteland werd vrij wel niets gedaan. Uiteraard niet zonder gevol gen, zoals blijkt in Zaandam waar rond 1910 opnieuw veel inwoners het slachtoffer waren van cholera. Niet alleen in de steden maar ook in Akersloot en Uitgeest vielen slachtoffers. De overheid greep in en het Rijksbureau Voor Drinkwatervoorziening, maakte een totaalplan om alle steden en dorpen te voorzien van drink water. De meeste gemeenten waren niet draag krachtig genoeg om zelf een waterleiding te fi nancieren, daarom werd in 1920 het PWN op gericht. Een van de eerste activiteiten van het PWN was het samenvoegen van een aantal be staande waterleidingbedrijven in Noord-Hol land zoals Alkmaar, Beverwijk, Bergen en Zaandam. Deze bedrijven vormden de basis voor het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland. In de duinen van Noord-Hol- 62

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 62