Regenbakken en grondwaterputten in Akersloot Hervormde kerk met lange regenwaterpijp richting de waterbak gelegen achter de toenmalige brandweerkazerne. (Foto Jac. Zweeris) In de kleinere steden en dorpen was de watervoorziening door de inwoners zelf geregeld. Goed regenwater en grondwater waren daarom een economische factor van belang. Een veel gebruikte me thode was om via een grondwaterput of een handpomp grondwater te winnen. Dit kan alleen als de kwaliteit van het grondwater goed is. In de omgeving kwam ook veel brak grondwater voor op geringe diepte. Het schone en zoete grondwater zat op een grotere diepte en was daardoor moeilijk bereikbaar. Vooral in de polders, zoals de Schermer, was brak grondwater een probleem. Daarnaast werd ook het opvangen van regenwater in putten, tonnen of ondergrondse regenbakken vaak toegepast. Het regenwater, dat van het dak stroomde, liep via regenpijpen in de bak, put of ton. De ondergrondse regenbak moest natuurlijk wel schoon blijven. Hiervoor was ook een oplossing. Er werd vaak een zeelt ingedaan om het water helder te houden. Deze schuwe vis eet vooral alg en is daardoor zeer ge schikt om in regen waterbakken of putten te houden. De regenbakken waren gemaakt van metselwerk en later ook van beton. De bak had meestal een ronde vorm. Daarnaast werden de regenbakken regel matig schoongemaakt. Deze jaarlijkse traditie werd gedaan in de zomer als de regenbak (bijna) leeg was. Het was typisch een klus voor kinderen want de bak ken waren zo nauw dat er vaak niet genoeg ruimte was voor een volwassene om in de bak te klimmen. Daarom ging een kind via een ladder naar beneden. De laag drab onder in de bak werd in emmers geschept en uit de bak gehaald. Daarna werd de bak schoon geschrobd. Menig oudere Akersloter zal niet met plezier terugkijken op dit jaarlijks terugkerend karweitje uit zijn kin dertijd. Soms hadden de bewoners zowel een regenbak als een grondwaterput of pomp, want vooral in droge zomers was de bo dem van de regenwaterbak snel bereikt. Er waren ook bewoners die helemaal geen goede put of bak hadden. Op verschillende plaatsen in het dorp waren daarom gemeenschappelijke of openbare grondwaterputten of bakken met pompen. Een pomp was gelegen op de hoek Julianaweg/Raadhuisweg (Dorpsstraat, bij de voorma- 61

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 61