75 jaar waterleiding in Akersloot Drinkwatervoorziening door de eeuwen heen Je draait de kraan open en je hebt water, om te drinken, voor de koffie, voor gebruik van douche, of wc. Toch is er heel wat water door het Alkmaardermeer gestroomd voor het zover was. Wat nu de gewoonste zaak van de wereld is, was 75 jaar geleden nog een won der. Daarom een verhaal over de komst van de waterleiding, maar ook een stukje voorgeschiedenis. Waar haalden de bewoners van Akersloot hun drinkwater vandaan voor de komst van het waterleidingnet? Na het lezen van dit artikel heeft u antwoord op deze vraag. Akersloters waren behoorlijk kritisch over de komst van de waterleiding. De meerderheid van de bevolking was zelfs tegen de aanleg. De oorzaken: de hoge kosten en de verplichting tot aan sluiting. Daarom is de aanleg enige jaren uitgesteld. Uiteindelijk is de eerste woning in 1926 aangesloten. Pas rond 1957 is heel Akersloot voorzien van een aansluiting op de waterleiding. Foto uit 1951. J. Kerssens op de solex, voorde regenbak van Julianaweg 45. (Foto G. Kerssens) De drinkwatervoorziening door de eeuwen heen was vooral in de grote steden een probleem. Zo werd in Amsterdam al in de 16e eeuw een keur (verordening) afgekondigd om de kwaliteit van het drinkwater onder toezicht van het stadsbe stuur te stellen. Het drinkwater van Amsterdam werd gehaald uit putten, tonnen of regenwaterkelders, maar ook uit de gracht. Daarnaast werd ook door waterschuiten van buiten de stad water aangevoerd. De waterschuiten mochten alleen water innemen op plaatsen, die onder controle van het stads bestuur stonden. Rond 1860 werd het steeds duidelijker dat vervuild drinkwater een grote bron van ziekten en besmet tingen was. Vooral het feit dat de grachten werden gebruikt om drinkwater uit te halen, maar ook dienst deden als riole ring, was niet bevorderlijk voor de volksgezondheid. Regelmatig vielen slachtoffers als gevolg van cholera en andere besmettelijke ziekten, met als hoogtepunt 1866 waarin vele duizenden burgers in West- Nederland overleden. Niet alleen burgers waren het slachtoffer van de slechte kwaliteit drink water, ook de veestapel werd uitgedund. De Nederlandse regering stelde daarom een speciale onderzoekscommissie in, die advies moest uitbrengen hoe de watervoorziening te verbeteren. Voornaamste con clusie van de commissie was dat zuiver drinkwater, en in het bijzon der water afkomstig uit de duinen, een positief effect had op de volks gezondheid en hygiëne. 60

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 60