lachten daar vaak om, waarop hij dan zei: "Wie niet beter weet, die lacht om een scheet". Ik bleef daar werken tot 1940. Het losse werk trok me aan, het bracht afwisseling en voor mezelf teelde ik wat groente en aardappelen. Er viel in het dorp niet veel te beleven, de gewone dagelijkse dingen en 's zondags naar de kerk. M'n moeder was daar streng in, we moesten. Tijdens m'n werken in de Purmer, als ik zondags thuis kwam, vroeg ze of ik wel naar de kerk geweest was. Mijn broer Piet antwoordde dan en zei: "Ja natuurlijk, in Oost-Graftdijk". Het kerk gebouw daar behoorde tot de Nederlands Hervormde Gemeente, maar dat wist moeder niet. De oorlogsjaren brachten ook verandering in de werkzaamheden. Ik kreeg een oproep om in Duitsland te gaan werken, maar daai wilde ik niet heen. Ik zei dat tegen burgemeester Van den Heuvel. Hij zei: "Kraakman het is een herrie en een troep". Verder kwam het niet. We konden ook in de Noordoostpolder gaan werken. Verschillende jongens uit het dorp gingen daar heen. De barakken, waar we in moesten huizen, waren slecht gebouwd. Je tochtte eruit, zodat dc verwarming te verwaarlozen was. Ik besloot daar niet te blijven er ging weer terug naar huis. Het ging heel gemakkelijk, controle wa: er toen niet. Thuis gekomen raakte ik in de duinen bij Castricum aan 't werk. Dt Duitsers vorderden paarden en wagens met voerlui om te werkei aan: o.a. bunkerbouw en aanleg van elektriciteitslijnen voor licht ei telefoon. Heel veel mensen werkten daar, waarvan een gedeelte dach "voor de goede zaak". Een boer in *t dorp zei eens tegen me: "M'n paard wil ik terug heb ben, jou mogen ze daar wel houden". Zelf moest ik niet altijd spit ten. Vaak bracht ik onder begeleiding van een militair het eten rond Dan zaten wij beiden op het krat en reden dan van het een naar ander. Als er niet genoeg etensblikjes waren, dan veegden ze de scho| schoon en namen daarop het eten in ontvangst. Het scherpe duin zand maakten de schoppen schoon als zilver. Later moesten we in de duinen bij Egmond werken, kabels leggen Er werd niet gekeken waar we de greppels moesten graven, som: ging het door beplant bollenland.

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 54