Onthulling Op donderdag 18 januari 1962 werd de schildering onthuld door dt voorzitter van de Raad van Overleg, dominee J. Oskamp en dooi kapelaan J. de Boer. Dominee Oskamp memoreerde onder andert dat door de kunstenaar beide kerken zo dicht naast elkaar warei geschilderd. Hij hoopte dat dit een wezenlijk symbool mocht bete kenen van de goede verstandhouding die momenteel tussen de kerk genootschappen bestaat en dat zij steeds verder naar elkaar toe mo gen groeien. Met de onthulling was Akersloot in bezit gekomen vai een kunstwerk dat binnen vakkringen tot de "monumentele" schil derkunst wordt gerekend. Grote figuratieve muurschilderingen waar mee menig openbaar gebouw, in de periode van de wederopbouv na de Tweede Wereldoorlog, werd versierd. Volgens mededeling van De Sonnaville heeft Min ongeveer 6000 voor zijn opdrach gekregen. Kapelaan J. de Boer en dominee J. Oskamp onthullen de wand schildering in 1962 (Foto Noordhollands Dagblad 18-1-1962) fuiken en aan rookhaken han gende vis. Bij de hervormde kerk staat nog een autobus van Beentjes en De Bruin die des tijds veel bewoners naar het Hoogovencomplex in IJmuiden vervoerde. Het Hoogovencomplex zelf was weergegeven op het stukje wand boven de trap naar de verdieping. Dit gedeelte is ver loren gegaan met de verplaat sing naar de huidige locatie. De schildering is in een heel sober, overwegend donker, kleurengamma uitgevoerd. De voorstelling wordt gerekend tot een voorbeeld van de "monumentale schilderkunst" zoals die in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw een wederopbloei be leefde. Er is nergens naar een plaatjesachtige uitbeelding gestreefd. Steeds heeft de schilder voor ogen gehouden, dat hier het decora tieve spel van vormen en lijnen hoofdzaak was. De schildering eist afstand en werkt dan het sterkst. De huidige situering in de hal doet daar volledig recht aan.

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 48