in ver- chnie- as-in- ngen, iffito, en ij- de pe- '44 was aan de voor unsten /aar hij de pro- Van en In 'ij tij- liereis lis met miek. mie te ik een ar een *an het we ons na de memo- Burgemeester J.H.M. de Sonnaville.(Foto J. Zweeris) op zich niet verwonderlijk gezien het feit dat het meer een centrale plaats inneemt binnen het grondgebied van de gemeente. Verder zouden de mid delen van bestaan moeten worden uit gebeeld daarbij rekening houdend met het hoofddoip Akersloot en het eiland De Woude. De vormgeving van de lelies leverde de kunstenaar kennelijk een probleem op. In juni 1961 zond de burgemeester aan Jaap Min "een afbeelding in kleur van een specifiek in deze gemeente gekweekte lelie soort". Al die indrukken leidde uiteindelijk tot een synthese in de vorm van een schetsontwerp dat met veel enthousiasme werd begroet. Op 3 no vember 1961 werd zijn ideeënschets door het College van Burge meester en Wethouders "met volle aandacht bezien". Het viel bij de bestuurders in goede aarde want een paar dagen later op 6 novem ber kreeg Min officieel de opdracht voor de uitvoering, zij het met de aantekening dat de burgemeester "nog een kleine wens (had) wat betreft de detaillering". Begin december begon Min met zijn muur schildering die in amper zes weken werd uitgevoerd: elke morgen op de fiets van Bergen naar Akersloot. Om negen uur aan de slag, 's morgens een kopje koffie van Maarten Kerssens de bode, en tussen de middag werd bij de burgemeester de lunch gebruikt. Om halfzes ging Min weer op huis aan! paters gen uit 1964. prak- Om op de lelie- beide it het emen; Voorstelling De schildering beslaat een oppervlak van 450x275 cm. Centraal in de voorstelling figureert het Alkmaardermeer met zeil- en roeiboot jes en op de voorgrond een houten steiger. De middelen van bestaan nemen een belangrijke plaats in. Linksboven staan enige boeren huisjes afgebeeld die refereren aan het doipje De Woude. Dat vee teelt hier de voornaamste bron van inkomsten was, heeft de schilder verbeeld in een koe en een forse boer die een juk met melkemmers draagt. Linksonder is een Akerslootse leliekweker aan het werk. Rechtsboven zijn de oude niet meer bestaande neogotische katho lieke kerk en de hervormde kerk van Akersloot afgebeeld. De rech ter beneden hoek is ingeruimd voor een stoere visser in een traditio neel oliepak die een mand met paling draagt geflankeerd door vis- 47

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 47