De muurschildering van Jaap Min in het voormalige raadhuis van Akersloot inleiding In het voormalige raadhuis van Akersloot bevindt zich een mar kante muurschildering die in het begin van de zestiger jaren door de Bergense schilder Jaap Min werd gemaakt. Een uniek monument. Op advies van de Gemeentelijke Monumentencommissie werd in de vergadering van 31 juli 2001 door het College van Burgemeester en Wethouders besloten deze op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen waardoor de muurschildering een formeel beschermde status kreeg op grond van de gemeentelijke monumentenverordening. In het kort komt het er dan op neer dat deze schildering niet zomaar verwijderd mag worden. Dat kan van belang zijn nu het voormalige raadhuis een nieuwe functie krijgt en er wellicht aanpassingen no dig kunnen zijn die zich moeilijk laten verenigen met het monu mentale karakter van de schildering. Het feit dat de schildering nu een beschermde status heeft betekend dat ook in de toekomst de schildering met de meeste zorg zal worden omgeven. Voorgeschiedenis De kunstenaar Jaap Min (1914-1987)was een Bergense kunstschilder. Hij maakte Jaap Min schilderijen, tekeningen, gouaches, aquarellen, met als inspiratie bron de nabije omgeving. Hij voerde daarnaast vele monumentale Op 27 januari 1961 werd een nieuw raadhuis van de gemeente Akersloot officieel geopend. Tot dan toe had men zich moeten be helpen met een verbouwd oud school gebouw. Een hele vooruitgang dus! De toenmalige burgemeester De Sonnaville had, voorafgaand aan de gereedkoming van dit nieuwe onderkomen, aan het ge meentebestuur al eens de wens uitgespro ken voor een decoratieve schildering op de grote wand in de hal. Tegen die ach tergrond boden ter gelegenheid van de opening, plaatselijke organisaties hun fi nanciële bijdrage aan in de vorm van een fonds waaruit de gewenste schildering zou kunnen worden gefinancierd. De hoogte van het bedrag opende de mogelijkheid de kunstschilder Jaap Min de opdracht te verlenen. Raadhuis waarin Jaap Min oorspronkelijk zijn wandschildering maakte. (Foto G. Leijen 45

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 45