1687 het schip richting Bordeaux, dat niet bereikt wordt. Door storm en onweer is het schip op 31 november, St. Andriesdag, IV2 mijl van Momsbay aan stukken gestoten. De schipper en acht matrozen ver drinken. Alleen de bootsman Hendrick Jansz Backer, oud 25 jaar, overleeft. Hij legt getuigenis van het voorgaande af voor notaris C. van Heymenbergh te Alkmaar op 15 januari 1686 op het verzoek van Willem Jansz Doodt, poorter te Alkmaar. Backer is de enige die kan vertellen dat het schip is gezonken zonder dat ook maar enige van de waren zijn geborgen en niemand anders dan hij alleen "te lijve" is gebleven.18 Een rechtdag in het Rechthuis van Akersloot geeft enig inzicht in de problemen die schipper Dirck Jacobsz Slicker op zijn hals heeft. In juli 1685 zou hij met het schip '"T Huys te Kelder" dat in de haven van Amsterdam zeilrede lag uitvaren richting Archangel. Edoch hij wordt ziek en onbequaam om in zee te gaan. Hij heeft toen zijn stuurman als schipper voor die reis aangesteld. Op de thuisreis is het schip in de bocht van Dronte komen te verongelukken. Daarmee begint voor hem het volgende probleem: In het verleden is een contract getekend met en door andere schip pers. Zij kwamen overeen dat: als een van hen als schipper zijn schip verliest ieder 15 gulden zal betalen aan de gedupeerde schipper. Ongeveer twee jaar na het fatale ongeluk staat Slicker op 12 decem ber 1687 voor het gerecht zich te beklagen omtrent die 15 gulden die hij nog niet van iedereen heeft ontvangen. Hij komt op voor zijn recht en eist betaling van: Reijdert Jacobsz Sluys, Jan Jacobsz Sluys, Jan Wullemsz Hooft, Jan Krijgsman, Baartjan Cornelis, de erfgena men van Brantie Bolle, Klaes Spanjert, de weduwe van Wouter Spanjert en Jacob Slicker. Toevallig is het buurrechtdag. De verdediging brengt aan: dat deze zaak niet op een "Bure Regt" behoort te dienen. De schepenen ordonneren dat partijen consentatiegeld inleggen om met de zaak te consulteren bij twee of meerdere rechtsgeleerden. De gedaagden weigeren dit, waarop schepenen beide partijen gebieden om nog maals te compareren om vonnis te horen op 23 december twaalf uur precies. Pieter Wullemsz Vijgh, komt met mondelinge procuratie, namens de erfgenamen van Brantie Bolle in het geweer. Dit zijn de weduwe van Baertjan Cornelis en Jan Jacobsz de Vos. Ook hij vindt het niet 41

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 41