1684 1686 buiten de Portugese kust is het schip met zijn last in zee gezonken, in 't begin van februari 1676. In het belang en op verzoek van de gezamenlijke reders-eigenaars, komt Claes Cornelis voor notaris Jacob van Beyeren te Alkmaar, op 16 mei verklaren wie de reders van het schip zijn. Hij meldt: Jan Cornelis Saerdam voor 21/32 part; Guurtje Pieters Kuyper, weduwe van Willem Dirksz Bel voor 4/32 part; Willem Jansz met zijn zoon Cornelis Willemsz voor 4/32 part; Dirck Dirksz Bel wonend te Alkmaar voor 2/32 part en Cornelis zelf voor 1/32 part. Bovendien verklaart Claes Cornelis dat er ver der geen meerdere- of andere reders eigendom aan het schip heb ben. Zijn er kapers op de kust om een graantje mee te pikken van de verzekering?16 Akersloot zit in de zorgen. Hun dorpsgenoot Wullem Jacobsz Louwe verkeert in slavernij. Hij zit bij "Den Turck" gevangen. Om hem los te kopen vergadert de Vroedschap, in totaal 25 personen, op 6 de cember om gelden bijeen te collecteren voor zijn vrijlating. Van wege de korte tijd besluit men om de penningen, die commissaris Hees van node denkt te hebben, op maandgeld te lichten en hem ter hand te stellen. Commissaris Hees is gecommiteerde van de Staat, die gaat over het lossen van slaven. Aan hem is 800.- ter hand gesteld. Aan bijkomende kosten heeft men nog 32.- nodig voor opgeld en wissel te Amsterdam. Voor assurantiepremie 25.-. Voor reis en teerkosten (vertering) 29.17. Zodat de totale kosten 886.17 zullen bedragen. In de weken die volgen wordt ijverig gecollecteerd zodat op 27 de cember op het Rechthuis de bijeengebrachte penningen worden af gedragen. Dit heeft opgebracht in de wijken Startingh, Kerckgeest, Watersijd, Kerckbuiert en Kerckdijck 241 gulden en 8 stuivers. Van Sluysbuiert, Middelbuiert, Hongeest en Mullenbuiert 301 gulden en 14 stuivers. Van Boekei, Lamoor en Hoorenen 140 gulden en 3 stuivers. Van Woude en Stierp 61 gulden en 17 stuivers. Het nabu rige dorp Graftdijk, met zijn vele vissers, leefde mee en bracht 11 gulden 7 stuivers en 8 penningen op. In totaal de somma van ƒ756.9.8.17 Onder commando van schipper Claes Cornelis uit de Akersloter Wouden vaart het schip "De Blauwe Duyf' in de herfst van 1685 uit de haven van Amsterdam. Het reisdoel is Riga. Vanuit Riga vertrekt

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 40