1689 1691 1676 sleep. Met de sleep is Claes Jansz en ander volk ten dele "overgeko men" en met een ander schip in de thuishaven gearriveerd. U raadt het al: wie draait er voor de schade op? Dat moet nog worden uitge zocht en dat kan lang duren. Het is negen later als Claes Jansz over dit voorval een verklaring aflegt op 27 juli 1684 te Amsterdam. Wederom voor notaris Van Santen en op verzoek van Gerbaart Mo lenaar, koopman te Amsterdam.13 Eens te meer blijkt dat de verzekering in die tijd niet al te scheutig is met uitkeren van de geleden schade. Moet Kruyenaar daarom een ander schip verkopen? Of wordt hij te oud om nog te varen? In haven van Zaandam ligt een zeewaardig Fluitschip "De Stad Alkmaar". Het schip is groot 86 voet lang, 21 voet breed en IF/2 voet hoog. De eigenaar C. Kruyenaar heeft het in de aanbieding voor 3000.- compleet met ankers, kabeltouw, staand- en lopend- want, zeil en verder gereedschap en zoals het verder uit zee is geko men van zijn laatste reis onder schipper Cornelis Ariaensz Kruyenaar. Notaris Simon van Zevenhoven te Amsterdam bemiddelde in de verkoop.14 Intussen is het 16 jaar later en nog steeds hebben Kruyenaar en Molenaar geen cent vergoeding ontvangen voor het verongelukte schip. Op 29 januari 1691 verschijnen Kruyenaar, die inmiddels 53 jaar oud is, en zijn zwager Claes Jansz voor notaris Van Santen om hun verhaal van 1684 kracht bij te zetten. Wederom op verzoek van Gerbaart Molenaar. Cornelis getuigt daarbij dat hij met Claas Jansz in 1675 als schipper op "De Juffrouw" heeft gevaren. Dat zij te sa men voor enige jaren achter elkaar naar deze en gene plaatsen dooi de zee hebben gezworven. Dat zijn schip in 1675 verhuurd geweest was aan commandeur Jan Hendriksz zoals zij in 1684 ook al hebben verklaard. Dat hij door het wegblijven en verongelukken van zijn schip met toebehoren, noch helderheid noch penning heeft ontvan gen. Omdat zoals gezegd van zijn schip niets is geborgen noch gesalveerd.15 In die tussentijd beleeft een andere Akersloter, met name Claes Cornelis, oud 44 jaar, een ander avontuur. Met het Coopvaardijschip "De Blauwe Duyf', dat uitgerust is te Amsterdam, is hij voor het laatst afgevaren van St. Hubas naar Amsterdam. Omtrent 30 mijlen

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 38