1667 Op zijn reis naar Archangel (wat aartsengel betekent) in 1667 be leeft Cornelis Aeriaensz Kruijenaar een hachelijk avontuur. Zijn schip is lek en maakt veel water. Hij, Cornelis Kruyenaar, vaart in opdracht van Pieter Pietersz van Lutsen en Isaack Hochepied de Jonge, met wie hij een bevrachtingsovereenkomst heeft afgesloten op 20 juli 1667 te Am sterdam. Met zijn schip "De Juffrouw", van 97 voet lang, 23l/2 voet wijt, 10% voet hol en daarboven 4-Vz, alles Amsterdamse maat, zal Kruyenaar zeilen naar de rede van Texel en vandaar uitvaren naar Archangel in Rusland. Het schip zal hij gecalfaat opleveren voor zien van ankers, zeilen, touwen, takels, vertualië, proviand en an dere noodzakelijkheden voor de reis. De bevrachters zullen het schip laden met goederen. In Archangel zullen de schipper en het bootsvolk helpen met lossen en inladen zo vaak als nodig is. Bij brand moeten zij de helpende hand bieden alsof het hun eigen goed is. Wanneer zij met een retourlading in Amsterdam terugkeren zal de schipper 4190,- ontvangen en bo vendien een caplaken (is extra beloning voor de schipper boven de vracht). Verder avarie (is onkosten bij vervoer per schip die niet onder de vracht vallen) en pilotage (loodsgeld) naar de costuyme (regels) van de zee. De schipper zal geen brieven, geld of goed van iemand meenemen ook geen passagiers anders dan met toestemming van de bevrachters op straffe van verhaal op de schippersgoederen. De bevrachters zul len het schip bewapenen met zes stukken (kanonnen) met toebeho ren, het monteren en voorzien van ammunitie van oorlog. Dt bevrachters verbinden hun goederen en koopmanschappen tot boq en de schipper zijn schip en verdiende vrachtpenningen. De over eenkomst is gesloten te Amsterdam ten overstaan van notaris Adriaer Lock in presentie van B. Venckel en D.v.d. Groen.10 In augustus is de afvaart vanuit de rede van Texel. Aan boord zijr o.a. stuurman Dirck Jacobsz Slicker van Akersloot, oud 35 jaar, als mede Sijmon Claesz, oud 31 jaar, en Gerrit Sijmonsz, oud 35 jaar beiden bootsgezellen afkomstig uit Assendelft. Na veertien dager zeilen varen zij omtrent Hitland. Daar wordt ontdekt dat het schip lek is en veel water maakt. De oorzaak wordt gezocht in het "harde weer" dat zij al die tijd hebben gehad. Om bij het lek te komen en te

De Groene Valck - Akersloot | 2002 | | pagina 36