einde de gedurige en herhaalde straatschenderijen en nagtgerugten tegen te gaan Met deze bepalingen konden Cornelis en zijn onbezoldigd assistent Dirk wel uit de voeten. Omdat Dirk zijn werk goed deed en er op zijn gedrag niets viel aan te merken, werd hij in 1824, op voordracht van de adjudant-hout vester Druivestein tot "buitengewoon opziener der jagt en visserij" aangesteld. Hij kreeg deze functie, omdat zijn vader (68 jaar) volgens de gemeenteraadsleden: "vanwege zijn ouderdom ongeschikt was". Naast deze onbezoldigde banen was Dirk ook broodbakker. Hij oe fende dit beroep uit op Kerkbuurt no. 72, (nu Buurtweg 7). Bovendien was hij vanaf 1825 tot 1841 eigenaar van herberg "De Groene Valck".9 Op 14 oktober 1825, was er enige paniek in het dorp. Een gedeelte van de loden-goot van de hervormde kerk was gestolen. Dirk werd erop uitgestuurd om in de omliggende plaatsen te informeren of er soms lood te koop was aangeboden. Dirk had geluk. Tussen Akersloot en Uitgeest zag hij een man met een mand lopen. Hij liep deze man achterna tot in de gemeente Uitgeest en zag dat hij ten huize van Jan Koopman het gestolen lood te koop aanbood. De man bleek de 32-jarige Jan Boon (zonder beroep) uit Krommenie te zijn. Nadat Dirk de man ondervraagd had. moesten ze gezamenlijk naar Akersloot teruglopen, zodat Dirk de verdachte aan de schout kon uitleveren. Een jaar na het overlijden van zijn vader kreeg Dirk een assistent. Burgemeester Jan Schoehuizen schrijft o.a.: "Ik heb een mijner in gezetene met naam IJsbrand van de Kamer, een sterk persoon, geën gageerd om de veldwachter gedurende deze winter in zijn dienst verrichtingen bij te staan, en zooveel mogelijk een wakend oog te helpen houden op de zoodanigen die niets te verliezen hebben en gaarne de rust zouden willen verstoren, om daarbij hunne oogmer ken te bereiken. Welke soort van menschen men helaas overal aan treft. IJsbrand van de Kamer ontvangt een loon van 2,50 per week, zolang als ik hem nodig zal hebben De aanstelling van IJsbrand heeft waarschijnlijk te maken met de Belgische Opstand. Er werden in die jaren in ons dorp verschillende militairen, die geen papieren bij zich hadden, gearresteerd (deser teurs?). 9

De Groene Valck - Akersloot | 2001 | | pagina 9