handhaven. Terwijl bovendien nog allerlei andere werkzaamheden tot zijn taak behoren Op 23 februari 1824 klaagt Cornelis bij het gemeentebestuur, dat hij vanwege zijn hoge ouderdom z'n functie niet meer alleen kan uitoe fenen. Hij stelt voor; dat zijn zoon Dirk hem bij het doen van de dagelijke ronde zal mogen assisteren. Dirk was op dat moment nog in dienst bij de Nationale Militie, maar zijn diensttijd zou weldra verstreken zijn. De gemeenteraad ging uiteraard akkoord met dit voorstel, want het assisteren van Dirk zou niets extra's kosten. Er staat genotuleerd: "als Cornelis zal worden ontslagen, zal hij al dade lijk uit den armenkas moeten worden onderhouden. Dirk was toen 22 jaar oud. De gemeenteraad stelde in mei van dat jaar ook een reglement voor de veldwachter op. Dit reglement bestond uit 13 artikelen, waarvan hier enkele volgen: "De veldwachter wordt aangesteld door de Schout en Raad, waarom hij ook twee malen per maand bij de Raadsleden instructies moet komen halen, en bij de Schout meerdermalen. Vechtenden bij de Schout brengen, bedelaars en vagebonden verdrijven. Toezien dat er geen gaten in de wegen zijn, met het oog op het verkeer letten op de toestand van dijken en wegen: de aangren zende eigenaar der grond moet deze herstellen. Hij zal er ook op toezien dat onder de godsdienstoefeningen alle winkelhuizen, herbergen en tapperijen gesloten blijven, en wijders al dat geene wat eenige stoornis van de godsdienst oefening mogt kunnen toebrengen trachten te weren, te belet ten en voor te komen. Waaronder vooral begrepen is het dob belen en spelen op de wegen en in de nabijheid der kerken. Hij moet dagelijks door het dorp gaan op onbepaalde tijden. Bij brand de klokluiden en er zich met assistentie heen bege ven om te helpen en te redden Nog geen twee jaar later werden de regelementen vernieuwd, met de toevoeging: dat de herbergen 's avonds na 10 uur niet meer moch ten tappen. Er werd 'n uitzondering gemaakt voor de kermis, die ééns per jaar op zondag en maandag gehouden werd. Het moet er in die jaren in ons dorp rumoerig aan toe zijn gegaan, want op 28 mei 1827 werd aan de regelementen toegevoegd: "ten-

De Groene Valck - Akersloot | 2001 | | pagina 8