De ket van Putter Heeft een paard historische waarde voor een dorp? Nee, een door snee paard niet. De ket van Putter was geenszins een doorsnee paard. Hij is al ruim 40 jaar dood, maar veel Akersloters hebben nog een verhaal over het beest te vertellen. Hoe de bakkersfamilie Putter aan het dier gekomen is, is in nevelen gehuld. Hij was van Russisch komaf, dat is wel bekend. Jan Putter, de vader van Pé, Johan. Piet, Henk, Trien, Gerie en nog meer kinderen die niet in Akersloot woon den, was de enige die met hem om kon gaan. Johan, die met de kettenkar brood bezorgde, ging met een boog om hem heen. Op de bok voelde hij zich vei lig, maar hij liep altijd achter de kar langs. Bij het stop pen riep hij "Rrrr...hóü" en bij het starten: "Hup met de benen!!" Het paard verbleef in zijn vrije tijd op een stuk wei land achter de boerderij van Niek/Jan, later Jaap Blok ker (nu Jaap Zweeris) aan de Boschweg nr. 5. Daar werd hij 's morgens opgehaald door vader Jan Putter en voor de wagen gespannen. Na het venten weer uit gespannen en teruggebracht. Het was een bijtgraag dier! Wie binnen tandbereik kwam was de klos. Dat deed hij zonder aanzien des persoons. Zo werd ook de pastoor in zijn schouder ge beten. Op de Julianaweg was vroeger een sigarenwinkeltje van Kerssens. Daar stond de bakkerskar eens voor de deur. Piet en Wim Buur fietsten erlangs, Jan Hollenberg fietste aan de buitenkant. De gebroeders Buur passeerden de ket, hielden blijk baar te weinig afstand. De ket hapte naar ze, ze weken uit naar links en raakten Jan Hollenberg, die door de etalageruit denderde. Johan ventte 1 x per week in de Schermer, met het pontje over, over de Westdijk, Bloemendalerweg, Zuidschermer en langs de "duivels- hoek" terug. Siem Deijlen mocht weieens mee. De ket wist precies waar de klanten woonden, stopte daar uit zichzelf. Toen ondergetekende een jaar of 10 was. was hij eens losgebroken uit het land bij Blokker. Hij kwam het pad afdraven en zette de ach tervolging in. Ik heb nog nooit zó hard gefietst! Bij Dirk Buur (Boschweg 20, waar nu de familie Schouten woont) schoot ik het Groenelaantje in, de ket ging rechtuit. Door de vaart vloog ik met fiets en al dwars door de meidoornhaag de tuin van Dirk Buur in. 79

De Groene Valck - Akersloot | 2001 | | pagina 81