De kosten van de aanleg van de weg zijn door het Hoogheemraadschap als volgt begroot: A: Het gedeelte in de gemeente Uitgeest 140.000,-- B: Het gedeelte in de gemeente Akersloot 104.000,— Totaal 244.000,- Afheelding 10: Jan Kaandorp en Alie Kerssens-Cornelisse achter hun woningen. Deze foto is genomen op de plaats waar nu de Geesterweg loopt, nabij de rotonde in het centrum. De gemeente Akersloot verplicht zich gedurende 30 jaar tot een jaar lijkse betaling van ƒ11.677,—. Het grootste gedeelte van dit geld krijgt de gemeente vergoed uit het provinciale wegenfonds. Dit is ook de reden, dat de aanleg van de Geesterweg niet meer als werkverschaffingsproject wordt uitgevoerd. Het Hoogheemraadschap voert het werk in eigen beheer uit en kan, als dit nodig is, werk uitbesteden aan wegenbouwbedrijven. Alle partijen gaan akkoord en het Hoogheemraadschap start in 1939 met de grondaankopen voor de nieuwe weg. Het archief van het Hoogheemraadschap is momenteel beperkt toegankelijk door een inventarisatie. Daarom was niet boven water te halen, of er strubbelingen wa ren bij de verwerving van de gronden voor de nieuwe weg. Het Hoogheemraadschap spreekt zelf over ruime vergoedingen die aan de grondeigenaren worden betaald. Het Hoogheemraadschap heeft ook het recht om via de rechtbank de grond te vorderen of te onteigenen als de eigenaren niet willen meewerken.Onbekend is of er daadwerkelijk grond is gevorderd, of dat met alle grond eigenaren een akkoord is bereikt. De vergoeding die de eigenaar kreeg per m2 grond was afhankelijk van de bestemming, zoals erf, weiland of tuingrond. Ook kregen de grondeigenaren een vergoeding voor even tuele opstallen, bestrating, beschoeiingen, oogstschade enzovoorts, dit werd een vergoeding "schadesnijding" genoemd. Door de aanleg van de nieuwe weg werden sommige percelen in 2 stukken verdeeld: de eigenaar bleef zitten met een perceel grond aan de overkant van de weg. Het Hoogheemraadschap weigerde deze stukken grond over te nemen. Hierover hebben meerdere eigenaren fel geprotesteerd. Later zijn deze stukken grond alsnog door het Hoogheemraadschap opgekocht, om als er een gegadigde voor was, direct weer te worden doorverkocht. Met de polderbesturen van de 70

De Groene Valck - Akersloot | 2001 | | pagina 72