Willem Cornelisz Biersteker Reindert Smit "Bekent gemaekt alser mijters aen ons dorp wiert gesonden dat tot een kenteeken soude kleppe de groote kloek en 't vaendel waijen van 't vierkant van de toorn en dat de burgerij van manspersonen alsdan mosten in 't geweer komen tot Akersloot en overwater. Hiervoor ontving Harmanus twee gulden en tien stuivers. Daarna zwijgen de boeken over de bode. Alleen het dorpskasboek vermeldt de jaarlijkse uitgave voor de dorpsdienaar, die vanaf 1703, 25,— per jaar bedraagt. In een akte van omstreeks 1750 lezen we dat Willem Cornelisz Biersteker tot dorpsbode en schutter is benoemd. Hij moet de schout en schepenen op de recht- en schouwdagen assisteren. Hij is verplicht op zondag, bij de schout of diens plaatsvervanger, te informeren of er iets voor hem te doen is. Ook moet hij, wanneer schout en schepenen dit nodig oordelen, as sisteren bij het broodwegen. Verder moet hij alles doen wat voor een bode te doen is betreffende de dorpszaken. Voor al deze werk zaamheden ontvangt hij 25,- per jaar. Als hij werkzaamheden voor derden verricht bij voorbeeld voor pondgaarders, polders of particulieren, mag hij van degene die hem de opdracht geeft, het van ouds bekende loon daarvoor rekenen. Als schutter van het vee moet hij zoveel mogelijk de wegen en de geest van loslopende dieren vrijhouden en zonder aanziens des persoons het loslopende vee schutten. Hiervoor ontvangt hij van de eigenaars van het vee: Voor 1 koebeest bij dag 3 Stuyvers, bij nagt 6 Stuyvers. Voor 1 paard bij dag 4 Stuyvers, bij nagt 8 Stuyvers. Voor 1 schaap bij dag 1 Stuyver, bij nagt 2 Stuyvers. Voor 1 varken bij dag 1 Stuyver, bij nagt 2 Stuyvers Verder moet hij van de eigenaar van een loslopende koe, die zich op andermans land of wei bevindt, een boete innen van 10 stuivers per koe. Als dit 's nachts gebeurt, dan is de boete 20 stuivers, mits hij vooraf de eigenaar gewaarschuwd heeft.3 Op 30 september 1786 wordt Reindert Smit genoemd als dorpsdie naar. Reindert was getrouwd met Antje Jansdr. Antje was werkzaam als dorpsvroedvrouw. Zij verdiende als vroedvrouw 75.-.-. per jaar, terwijl Reindert voor zijn werkzaamheden 25.-.-. ontving.4 Reindert was in die jaren ook "venver en glasemaker"Bovendien ontving hij 11.-.-. per jaar voor het luiden van de klok.

De Groene Valck - Akersloot | 2001 | | pagina 6