de (reeds uitgestorven) dodo, die in de 18e eeuw alleen voorkwam op het VOC-eiland Mauritius. Wellicht dat dit zegel van een Akersloter? familie afkomstig is, die iets met de VOC te maken heeft gehad. Er zijn namelijk meerdere Akersloters geweest die in de 18e eeuw voor de VOC hebben gewerkt, zoals Willem Jacobsz Coster, die voor deze handelsorganisatie in dienst was op het eiland Ceylon, nu Sri Lanka.2 Daarnaast zijn vele Akersloters in de 18e eeuw actief geweest in de walvisvaart.3 Deze familiewapens zijn nog wel terug te vinden op de oude graf stenen kerkvloeren, zoals die van de kerk in De Rijp, Graft, Krommenie, Krommeniedijk, Uitgeest en natuurlijk ook in de Her vormde kerk van Akersloot. Deze grafstenen vermelden vaak ook het handels- of huismerk van de desbetreffende familie.4 Van welke Akersloter? familie het boven beschreven zegel afkomstig was, blijft voorlopig nog een raadsel. Het tweede voorwerp, waarover ik iets wil vertellen, is een koperen brandspuitpenning uit Amsterdam. De penning is zeer moeilijk te lezen, maar moet er ongeveer uitgezien hebben als onderstaande afbeelding.5 Op de voorkant van de in Akersloot gevonden penning staan twee staande leeuwen met in het midden het wapen van Amsterdam. Onder het wapen staat vermeld: W 39. De afkorting W 39 betekent Wijk 39. De Amsterdamse brandweer was in de 18e eeuw blijkbaar ver deeld in wijken. Op de achterzijde staat een 17e eeuwse bluspomp met waterslang en spuit weergegeven, met daaromheen afgebeeld een slang die in zijn eigen staart hapt. De brandspuit op de achter-

De Groene Valck - Akersloot | 2001 | | pagina 58