Akersloter bodemvondsten Op 14 maart 1998 werd in Hoogersmilde (Drente) een metaalde tectordag gehouden. Tevens was het mogelijk om bodemvondsten te laten determineren. Deze dag leek mij een mooie gelegenheid om een aantal metalen bodemvondsten, die in het bezit zijn van de His torische Vereniging Oud-Akersloot, mee te nemen en te laten determi neren door de daar aanwezige experts. De meeste door mij meegenomen voorwerpen werden in de jaren tachtig door de heer G. Leyen in Akersloot gevonden en zijn recen telijk door hem aan de Historische Vereniging Oud-Akersloot geschonken. Tussen de metalen voorwerpen, die ik meege nomen had, bevonden zich een tweetal zeer interessante voorwerpen, waarover ik u graag iets meer wil vertel len. Het eerste voorwerp betreft een zegel van lood en is gevonden op de oude weg naar Alkmaar. Deze weg, die deels nog bewandelbaar is, loopt parallel aan de huidige geasfalteerde weg langs het Noordhollandskanaal en be gint achter de huizen op 't Schouw. Loden zegel (ware groote) Op de voorzijde van het zegel kan men duidelijk het wapenschild van een oud Akersloter? geslacht of familie onderscheiden. Bovenop het wapenschild staat een ridderhelm, waarop een vogel is geplaatst. Deze vogel is naar alle waarschijnlijkheid een dodo.' De vogel op de helm verwijst naar het wapenschild waarop dit dier, als je goed kijkt, weer is terug te vinden, vlak onder de symbolen de "passer" en de "flikkerende sterren" in de rechterbovenhoek van het wapen schild. Van boven naar beneden wordt het schild versierd met slin gers, die men ook wel "helmbossen" noemt. Het wapenschild is ver deeld in vier rechthoekige velden, die diagonaal dezelfde symbolen bevatten. Dit duidt erop, dat het bovenstaande familiewapen een combinatie van twee familiegeslachten of van twee familienamen is. De overige symbolen, zoals de passer en de flikkerende sterren, lijken attributen die onder meer gebruikt worden bij de vrijmetselarij, maar volgens het Koninklijk Penningkabinet te Leiden zullen het eerder symbolen zijn die verwijzen naar de familienaam of het be roep dat door deze familie(s) werd beoefend. De passer, zou bij voorbeeld iets met de scheepvaart te maken kunnen hebben, net als 55

De Groene Valck - Akersloot | 2001 | | pagina 57