Op de voorzijde van de brief werd in Nederland met rood-bruin krijt aangegeven hoeveel men moest betalen. Er werd in die tijd met stui vers gerekend. Tijdens de Franse overheersing werd bepaald dat de verschuldigde porto met inkt op de brief geschreven moest worden. Na 1827 re kende men niet meer in stuivers maar werd de porto, die men moest betalen, in centen op de brief geschreven. De brieven werden in die tijd voorzien van een plaatsnaamstempel, zodat men kon zien over welke afstand de brief vervoerd moest worden. In 1850 kwam de postwet tot stand, deze verleende aan de staat hel monopolie. In Nederland kwam op 1 januari 1852 de eerste serie postzegels uit. Een blauwe zegel van 5 cent, een rode van 10 cent en een oranje/ gele van 15 cent. Hoewel we in Nederland nu postzegels hadden, was het nog niet verplicht de brieven te frankeren. Dit werd pas in 1871 verplicht. Tegelijkertijd werd het eenheidstarief ingevoerd, de afstand speelde dus geen rol meer. De prijs die men moest betalen was nu alleen afhankelijk van het gewicht van het poststuk. Omstreeks 1852 kwam er enige verandering in het postwezen. Het Rijk begon toen een kleine vergoeding voor de postbezorging te geven. De veldwachter Het toezicht op wetten en verordeningen was een taak van de schout. Deze had de beschikking over de boden, die bij overtreding van deze wetten, de schout hiervan op de hoogte stelden. Men trad in die tijd streng op. Bij een licht misdrijf werd men al tot een gevan genisstraf veroordeeld. Men werd daarbij op bier en brood gezet. Dit moesten de gevangenen zelf betalen. Bij een zwaarder misdrijf, bijvoorbeeld diefstal, werd meestal lijfstraf toegepast. Al in de 14e eeuw bestond er een nachtelijke bewaking, de zoge naamde nachtwacht. Ook de dorpsbewoners waren verplicht nacht ronden te lopen. Bij ziekte was men verplicht zelf voor een vervan ger te zorgen. Tijdens de Franse overheersing werd de Rijkspolitie ingevoerd. Na diverse reorganisaties werd een gedeelte van hun taak overgeno men door het Tweede Regiment Curassiers. (Kurassier is 'n cavale rist met helm en borstharnas). In de steden ontstond in 1806 een

De Groene Valck - Akersloot | 2001 | | pagina 4