huis bouwen (later woon- op 22-jarige Grootvader Dat waren Croon gebo- de Maarten n, appels en ier was een aag naar toe Die mensen en kinderen oren ze een deindochter mkweker in den en heb- gel Duin en zoveel tijd arstellen. Ik in Akersloot Van links naar rechts: Engel, Jan, vader, baby Piet, Han (zittend), moeder, Trien en Cor. Foto 1922 ter gelegenheid van hun 12'/2-jarig huwelijk. In 1909 trouwden ze. Mijn vader was toen 31 en mijn moeder 23 jaar. Op de boerderij zijn 8 kinderen geboren, 6 zoons en twee doch ters: Jan, Engel, Trien, Cor, Han, Piet, Jaap en Riet. Ik ben dus de vijfde zoon, geboren op 11 juni 1921 Zover ik mijn vader heb gekend was hij altijd ziekelijk. Hij droeg aan beide kanten breukbanden en had een corset van mijn moeder aan. Hij zal wel pijn gehad hebben maar in die tijd werden derge lijke kwalen niet geopereerd. Hij praatte nooit ergens over maar in zijn doen en laten kon je wel zien dat hij iets mankeerde. Moeder praatte er ook nooit over. Hij deed niet veel en vaak zat hij op z'n knieën in het land. Dat zat natuurlijk niet goed, want wat moet je nou op je knieën in een weiland doen. Alle kinderen moesten altijd helpen en in de hooitijd gingen er een paar jongens mee naar de polder. Alles wat nu machinaal gaat was toen nog handenwerk. De oudsten hielpen het meest. Zo hield een heel gezin de boerderij in stand. We hielpen ook met koeien verweiden, dat gingen lopend over de weg. Vader reed pastoor Van Baar met paard en koets overal naar toe als dat nodig was. Het paard was van vader en de koets van de kerk. Dat ging zo in die tijd. Ze zagen niet hoe weinig tijdje had en helemaal de armoe niet. Maar de wagen mocht hij ook zelf gebruiken. Het was een hele mooie met ramen voor en achter en in 't midden afge scheiden zodat je niet met de koetsier kon praten. Hij stond in de schuur van de pastorie. Die dingen heb ik nog vrij goed onthouden. Moeder had een zwaar leven. Ze moest hard werken met zo'n kop pel jongens. We hielpen allemaal. Vaak heb ik het wiel van de was machine heen en weer gedraaid. De wasmachine was een houten 29

De Groene Valck - Akersloot | 2001 | | pagina 29