A. Stierp-lmpink 5 oktober 1696: Het ziet er voor de armen van het dorp niet best uit. De armenmeesters mogen hen de komende winter niet meer brood geven dan zij in de afgelopen zomer hebben gedaan. Ook de turf die zij tegen de winter nog zullen geven moet zoveel mogelijk geminiseerd worden. Verder staat er: "De armen die bij de armenvoogden worden be steed, haar tijd alle gelijkelijk zal komen te experere en dan de zelve publiek bij openbare veilinge te besteden. Doch ieder kind in zoda nige huize en religie als de kinderen hun ouders zijn geweest". (Wat heeft de secretaris hiermee bedoeld?) Op "vrou lightemis" 2 februari gaat dit besluit in. G.D. Dam secr. 25 augustus 1697: Nadat de nieuwe vroedvrouw een 1/4 jaar op proef heeft gewerkt, is zij voorgoed aangenomen op een tractement van 80 gld. in 't jaar. Aeghien Heijnderickx, de nieuwe vroedvrouw, is de vrouw van Jacob Jansz Haen. Zij moet voor het dorp beschik baar zijn en mag niet in een ander dorp gaan werken of daar heen vertrekken. Alleen wanneer zij in een stad aan het werk kan, heeft zij de vrijheid om de vertrekken. Haar jaartractement zal aanvangen op St. Jacob 1697 en het eerste 1/4 deel sjaars verschijnen op Aller heiligen eerstkomende. Ieder kwart jaar wordt 20 gulden betaald. Het contract is ondertekend door Jacob Jansz Haen, als voogd van zijn vrouw, Aechje Hendrjekxs (die haar naam zo schreef) en G.D. Dam secr. 25 augustus 1700: Akersloters kunnen groot zijn in daden. Voor gevangen ingezetenen wordt losgeld bijeengegaard; maar ook een naburig dorp waar grote schade is ontstaan door brand, kan op hen rekenen. Voor Schermerhorn waar een grote brand ontstellend veel leed heeft gebracht collecteerde men 64 gld en 14 st. bijeen. Zo de secretaris schrijft: "voor de verbrande ingesetene des dorps Schermerhorn". Jacob Engelsz Olij en Cornelis Jacobsz Vuyck, als afgevaardigden van Schermerhorn, mochten het geld voor hun dorp in ontvangst nemen. Zij bevestigden dit met hun handtekening. Met dit mooie bericht eindigt het verslag "Het wel en wee van de Akersloter vroedschap in de 17e eeuw". De 18e eeuw neemt een aanvang.

De Groene Valck - Akersloot | 2001 | | pagina 26