schuldigde bedrag voor 13 mei ineens betaalt, zal geen extra kos ten hoeven te betalen. G.D. Dam secr. 14 mei 1691: Nu een jaar later, is de achterstand in de extra ordi naire verponding nog steeds niet weggewerkt, zoals geconstateerd was op 16 maart 1690 en de extra ordinaire verponding van 1688. Wat er moet gebeuren met deze achterstand, is de rondvraag onder de bijeengekomen vroedschapsleden. Een vordering door de deur waarder lijkt de beste oplossing. Het is aan de schepenen te beslui ten wie wel en wie niet een bezoek van de deurwaarder kan ver wachten, alsook of de wanbetaler rente moet opbrengen voor de achterstand. Wanneer enige kosten na de 19e mei op de ordinaire verponding van 't jaar 1691 noodzakelijk zijn, worden in dat geval deze kosten verhaald op de wanbetalers. Ook werd besloten dat de "balingsbode" de dienaars en drosten- dienaars op kosten van het dorp ten huize van Cornelis Govertsz niet meer mogen verteren dan 4 st. en voor een overnachting 10 st. per persoon per keer. Deze regel geldt ook wanneer zij in herberg 't Groenewoudt ver blijven. 2 mei 1692: De pondvangers (belastinginners) verzoeken aan de vroedschap om orde op zaken vanwege de restanten van de verponding over het jaar 1690. Omtrent de verponding van 1688 blijft de vroedschap bij haar genomen besluit van 14 mei 1691. G.D. Dan secr. 8 januari 1694: Voor de korenmolen is een nieuwe molenaar gecontracteerd. Jan Gerritsz is de man die de molen zal bedienen beginnende primo februari. Als maalloon zal hij van ieder zak tarwe 3,5 stuiver verdienen en van ieder zak rogge 2 stuivers. Het loon is dan per zak tarwe een halve stuiver en per zak rogge een stuiver verhoogd. Een voorwaarde daarbij is dat Jan Gerritsz vanaf mei a.s. 2 jaar lang hetzelfde loon zal houden en de molen zal bedienen zonder tussentijdse veranderingen. G.D. Dam secr. 29 maart 1694: In de vroedschap is besloten dat er vanaf nu geen huizen mogen worden afgebroken, gedemolierd of vervoerd zon der speciale toestemming van de dorpsregering. Degenen die het toch willen, moeten zich eerst vervoegen bij schout en schepenen. G.D. Dam secr.

De Groene Valck - Akersloot | 2001 | | pagina 25