Het wel en wee van de Akersloter Vroedschap in de 17e eeuw (deel 8, slot) 19 juli 1687: Het salaris van de molenaar wordt aangepast. Tot ver betering van zijn maalloon ontvangt de molenaar voortaan van ie der zak tarwe 1 st. alles bij provisie. Onder voorwaarde dat hij het teren van de molen "voor zijn persoon niet zal trekken". Gerrit Dircksz Dam ondertekent namens de vroedschap. augustus 1688: Het dorp zal van behoorlijk brandgereedschap wor den voorzien. De schepenen zullen enkele buren aanstellen om een en ander goed te laten verlopen, ieder naar zijn vermogen. Op 23 september a.s. zal de eerste dag van schouw zijn. Ieder die aange wezen is wordt verwacht. Wie in gebreke blijft zal een boete aan de schout verbeuren. G.D. Dam secr. 15 augustus 1689: Een nieuwe zorg voor de vroedschap. Net als 5 jaar geleden is ook nu weer een Akersloter door "den Turk" gevan gen. Klaas Pouwels zit vast in Algiers. Op 30 augustus zijn Jan Dircksz Dam, regerend schepen, en Dirck Jacobsz Slicker aange steld om hem vrij te kopen voor 1050 gulden. Het dorp staat garant voor dit bedrag. Letterlijk staat er: "Op 30 augustus zal een commissie samengesteld worden in de personen van Jan Dircksz Dam regerend schepen en Dirck Jacobsz Slicker om voorn. Klaas Pouwels te mogen verbor gen en te laten verschrijven om hem te doen kopen voor 1050 gld. Verbinden de ondergeschreven schepenen en regeerders in officio hun personen en het inkomen des dorps Akersloot om de gemelde commissianten ter zake dezes gedaan en verricht voor goed bondig en van waarde te houden". Ondertekent door Rem Claessen, Sijmen Cornelisz, Basteiaan Diercksz, Jan Gaevesz Butter, Maerten Cornelisz Boet en G.D. Dam secr. 9 mei 1690: Volgens bericht van het gemenelandskantoor staat ten laste van het dorp nog een post open van 2800 gld. op de verponding van 1688. De regenten zijn gesommeerd om dit bedrag "op dato pront" af te betalen. Helaas is er geen geld in de dorpskas. Dus rijst de vraag wie een middel weet om hier aan te komen. De meesten stemmen voor om deze som geld te lichten op maandgeld, mits dat de kosten door de gebrekkige betaalders zal worden gedragen. Voor waarde is dat de schepenen het dorp voor de genegotieerde pennin gen zullen mogen verbinden (aansprakelijk stellen). Wie het ver-

De Groene Valck - Akersloot | 2001 | | pagina 24