In 1852 kwam daarin enige verandering. Het Rijk begon toen ter verbetering van het postwezen, kleine subsidies toe te kennen. Adrianus van Lith, burgemeester van Uitgeest, en vanaf 1852 tot aan zijn overlijden in 1882 ook burgemeester van Akersloot, voerde een voor die tijd nogal pittige briefwisseling met de directeur van het postkantoor te Alkmaar. Hij schrijft dat er in Akersloot grote behoefte is aan een bestelhuis en omschrijft de uitgestrektheid van de gemeente en de problemen die dit voor de postbesteller met zich meebrengt. Ook vindt hij het billijk dat een bestelhuishouder/besteller een jaarlijkse toelage ont vangt van 200,-. Voor het bezorgen van brieven in de Schermer, Starnmeer en De Woude wil hij dat de besteller 5 cent per brief berekenen mag. Na een briefwisseling van een paar maanden kreeg burgemeester Van Lith zijn zin wat betreft het bestelhuis, maar de toelage werd geen 200,- maar slechts 75,- per jaar. In de volgende jaren werd dit bedrag verhoogd tot 100,—. In 185610, moest burgemeester Van Lith weer de pen ter hand ne men. De directeur van het postkantoor te Alkmaar klaagde over het gedrag van Jacob Bakker. Jacob. een van de zoons van Hendrik, liep regelmatig naar Alkmaar om daar de brieven en pakketjes bij het postkantoor te bezorgen en op te halen. Burgemeester Van Lith, schreef de volgende brief aan de directeur van het postkantoor te Alkmaar: Hendrik Bakker heeft de post van postbode op zich geno men onder voorwaarde dat zijne zoon die kan waarnemen. Jacob Bakker staat hier bekend als volstrekt geen brutale jon gen en als iemand die zich niet aan brutaliteit zal schuldig maken, wanneer hij niet door ongepaste bejegeningen, die zelfs den geadresseerde brutaal zouden maken, daartoe als het ware wordt gedreven. De verkeerde handeling door UEd. genoemd heb ik onderzocht. De zaak is te veelomvattend om ze hier mede te delen. Hendrik Bakker kan zelf niet naar Alkmaar komen, daar hij uitgezonderd een of twee dagen in de week, dagelijks aan mijn kantoor te Uitgeest moet komen. De wijze waarop thans in de posterijen wordt voorzien, kan en zal slechts zeer korte tijd voortduren, daar men geen gemeentebestuur of wethouder met de zorg daarvoor kan belasten. In Akersloot weet ik geen persoon voor de betrekking van postbode. En

De Groene Valck - Akersloot | 2001 | | pagina 12