in mijn jeugd ide situaties je laat je dan je stil bij allerlei een boerderij lingen in het lan van deze afstand wordt ;aan op bijna zijn er grote id met de hand lelkvee, een jn oren van de n handelingen aar de polder hem hielpen rote gevolgen anks en deze door tankwagens worden opgehaald, verdwijnen de melkbussen uit het landschap. Hiermee verdwijnt het vertrouwde geluid van melkbussen die op de melkauto geladen worden op weg naar melkfabriek "De Prinses" te Stompetoren. Melkbussen zijn nu een schaars produkt geworden en een verzamelobject, al of niet van Hindeloper schilderkunst voorzien. Waren paard en wagen, of dat nu de driewielder kar, de hooiwagen, de grasmaaimachine of de hooischudder waren, getrokken door paardenkracht, aanvankelijk een gewoon beeld op en rond de boerderij, nu is dat verdrongen door de tractor, de platte wagen en de combine. Hooi wordt niet meer bijeen gehaald door de hooimachine en opgezet op klampen. Wat je wel steeds meer ziet zijn de machines die ronde balen persen, binnenkort zelfs aangestuurd door een computer. Resultaat: overal in de weilanden in wit- of groenplastic verpakte hooibalen. Was het vroeger de kleinschaligheid nu is het grootschaligheid alom. Daar spelen de loonbedrijven dankbaar op in. Er zijn land bouwbedrijven waar de administratie tegenwoordig met de computer wordt bijgehouden. De koeien dragen halsbanden waarin chips zijn aangebracht, waardoor bedrijfsgegevens van ieder dier afzonderlijk worden bijgehouden. En wat te denken van de vele veranderingen die hebben plaats gevonden door de steeds meer en verder doorgevoerde en alles bepalende overheidspolitiek, landelijk en in Europees verband en in de toekomst zelfs op wereldniveau. Mestoverschot, verboden hormoonbehandeling, dioxine-affaires en verboden onkruid verdelgers, om er maar een paar te noemen, zijn problemen waarmee boeren nu geconfronteerd worden. Je moet bijna universitair geschoold zijn om de richtlijnen te kunnen begrijpen en vervolgens uit te voeren. Landbouwers, waar onder de boeren worden met milieu-eisen bestookt, die menigeen tot radeloosheid kunnen drijven. Alleen met gezond boerenverstand red je het tegenwoordig niet meer. Onze voorouders hebben hier niet of slechts gedeeltelijk wel mee te maken gehad, maar zij hebben zich niet kunnen voorstellen dat het allemaal zó ver zou gaan. Controle is er vroeger ook geweest. Ik denk hierbij aan het nog steeds bestaande schouwen van waterwegen. Deze jaarlijks terugkerende bezigheid werd aangekondigd in de wegkastjes van Het Lange Rond. Onder ons zijn er nog die zich de zogenoemde melkopnemers herinneren, die melkmonsters kwamen ophalen op de boerderij om 77

De Groene Valck - Akersloot | 2000 | | pagina 77