Joop zijn gezondheid is de laatste jaren zodanig minder geworden, dat hij eigenlijk niet meer in staat is om nog volop zijn beroep uit te oefenen. Hij moet regelmatig een beroep doen op anderen, met name zijn beide zoons Jos en Jan. Deze zien bovendien, op voormelde gronden, ook geen mogelijkheid hun vader in het bedrijf op te volgen. Joop is nog wel betrokken bij de aankoop van een in 1961 gebouwd woonhuis, dat onderdeel uitmaakt van een niet meer in gebruik zijnd boerenbedrijf, voorheen van Dekker, aan de Kerklaan. Het is een mooie locatie in de Klaas Hoorn- en Kijfpolder, waar Joop nog weiland heeft. Zoon Jan, die daar, na een ingrijpende verbouwing, sinds 1999 woont, ervaart dat aan het platte land, behalve als producent van voedsel en weideplaats voor melkvee, ook andere eisen worden gesteld, te weten: ruimte, landschap, cultuurhistorie, natuurbehoud en recreatiegebied, wat allemaal met het leefklimaat te maken heeft. Zo heeft Joop geen opvolger gekregen op de boerderij, maar wordt de gemeenschap door zijn zoon Jan wel een landschap- en natuurbeheerder rijker. De tijden zijn wat dat betreft wel heel drastisch veranderd. Joop wil dus langzamerhand gaan minderen op het boerenbedrijf waaraan hij zijn hart heeft verpand. En hoe moeilijk hij het ook vindt, hij is van plan om binnen niet al te lange tijd met het boeren te stoppen. Een omstandigheid die helpt zijn beslissing enigszins te vergemakkelijken, is dat hij vindt dat er tegenwoordig zoveel eisen worden gesteld waaraan boeren zich van hogerhand te houden hebben, dat voor hem, zoals hij dat uitdrukt, de aardigheid ervan afgaat. Terwijl hij volop met deze afwikkelingsfase bezig is heeft er in 1998 een geheel onverwacht gebeurtenis plaats die een voortijdig en abrupt einde maakt aan zijn plannen. Op de morgen van 5 juni 1998 is hij op zijn land aan de Boschweg aan het werk, als hij een hartstilstand krijgt. Riet, zijn vrouw, staat nu voor de niet geringe taak om de werkzaamheden op de boerderij definitief te beëindigen. Zo komt er dus aan het bestaan van de Dorpshoeve als bedrijf na bijna 143 jaar plotseling een einde. Wat nu overblijft is een monumentaal stukje Akersloot, dat herinnert aan al degenen die daar geleefd, gewoond en gewerkt hebben. Ter herinnering aan hen allen heb ik deze momenten uit de geschiedenis van deze boerenhoeve voor mijn familie en geïnteresseerde dorpsgenoten en andere

De Groene Valck - Akersloot | 2000 | | pagina 74