der was ook 't luik van de schoorsteen. Dat kon zo lekker gieren. Op bed keken we op de schoorsteen van de bakkerij. Je zag de vonken van de takkenbossen er uit vliegen. We sliepen onder een rieten dak met daarover pannen. Dat was dus gevaarlijk als 't verkeerd uit pakte. Maar toen prakkezeerde je daar niet over. Als ik 't nu zou zien, sprong ik meteen m'n bed uit. Vader ventte met een karretje en met de transportfiets als hij verder weg moest, twee keer in de week naar de Schermer of naar Boekei. Er was toen geen speciale bakkerskleding. Moeder had altijd haar bonte schort voor. In de winkel waren plan ken en van die ouderwetse koektrommels. Er was ook een hele kleine toonbank met een rol papier er op. Er werd niet veel brood in de winkel verkocht, het werd zelfs bij de buren bezorgd. Vader mocht 's nachts niet voor vier uur bakken. Er kwa men een keer twee politieagenten in de nacht in de bak kerij benen warmen. Toen ze weggingen zeiden ze: "Ik moet je bekeuren want je bent te vroeg begonnen". Va der kwaad natuurlijk. Hij heeft ook een paar keer een bekeuring gehad omdat hij te vroeg ging venten. Vader ging altijd om negen uur te bed. Of er een verjaardag was of niet, hij wond de wekker op en om negen uur: plat! Moeder deed veel thuis. Als vader weg was haalde ze het brood uit de oven of smeerde de trommels. En dan de winkel natuurlijk. Ze heeft er pittig gewerkt en had alles goed onder controle ook. M'n vader was een poestig, zenuwachtig mannetje, 't Werk moest niet tegenlopen en Sinterklaastijd was een ramp. Hij sjouwde dan pittig wat weg maar liep daarbij te schreeuwen. Moeder was nogal rustig en was hem op die momenten de baas, dan zakte dat weer af. Vader was vijf-en-zestig jaar toen hij ophield met bakken. De oven was stuk en het was de moeite niet meer om hem te laten repareren, want geen van de jongens volgde vader op. Hij werd toen koude bakker en hij heeft nog een paar jaar bij Arie Schoon en ook bij Putter gewerkt. Maar door die verdiensten naast de A.O.W. werd hij aan geslagen voor de belasting dus hij kon beter niet meer venten. De bakkerij heeft een tijdje leeg gestaan. Het huis en de bakkerij zijn door de gemeente opgekocht om afgebroken te worden. De kruising Dorpsstraat moest overzichtelijker worden. 23

De Groene Valck - Akersloot | 2000 | | pagina 23