In ons huis bij de bakkerij werden vijf jongens geboren: Jan, Dirk (op de leeftijd van vier maanden overleden), nog een Dirk. ikzelf Piet, geboren 10 april 1929 en Wim. Ik ben dus op één na de jong ste. In Akersloot waren toen al vijf bakkers: Van Baar, Putter, Schoon, De Jong en De Ruyter. Je zou zeg gen, hoe verdienden ze hun kostje bij elkaar. Maar we hadden het toch beter als 'n ander, bij ons kon het altijd even meer. Niet dat we rijk waren. We hadden vier jongens en we zaten op voetballen. Veel mensen konden dat hun jongens niet geven, er moesten shirtjes en voetbalschoenen gekocht worden. Toen vader nog jong was, bakte hij met Sinter klaas taarten in de vorm van een hart. Later al leen brood, koek en taai. Er was een deegmachine die op electrisch ging en er werden twee soorten brood gebakken, wit en krop, tarwebrood zeg gen we nu. Ook bakte vader krentenbrood. Kadetjes was een luxe, dat kwam niet vaak voor. Vader Verduijn was heel trots op zijn taai. Hij zei vaak dat het zelfs naar Amerika ging. Ik weet nog goed hoe ons huis er uit zag: een kamer met twee bedsteden en een krib, daar kon den we met z'n vieren slapen. De jongste sliep in de krib. Net zo lang tot hij er uit "donderde" zoals moeder zei. Verder was er een bijkamertje en de winkel aan de voorkant. Er was maar één kraan in het huis en die was in de bakkerij. Geen aanrecht, onder de kraan was een putje. Daar moest moeder zich behelpen. De bakkerij lag aan de achterkant. De luiken aan de voorkant zijn er in de oorlog aangezet omdat er toen verduisterd moest worden, 't Huis knapte er nog van op ook. Achter de bakkerij was een grasveld, 't Was de moeite om er te spelen. Er was ook een waterput. In de hoek van het erf lag een grote hoop vuilnis. Dat kwam Piet Leering betijen weg scheppen. Hij bracht het naar de vuilnisbelt bij 't Kerkemeer. Jaap, moeder Rika en kleine Piet op de Roemersdijk, foto 1933. Toen we oud genoeg waren verhuisden we van de bedstee naar de zolder. Er stonden twee tweepersoonsledikanten gewoon op de hou ten vloer. In ieder bed twee jongens. Ik sliep naast Willem. Op zol-

De Groene Valck - Akersloot | 2000 | | pagina 22