De Duitsers hielden het viertal aan. De bemanningsleden werden in de auto gezet en weggevoerd. De Graftenaren moesten lopend verder. Ze wisten dat pilotenhelpers door de Duitsers niet mild werden bestraft en hadden waarschijnlijk al afgesproken om een vluchtpoging te ondernemen. Ze probeerden met geweld de Duitsers hun geweren te ontnemen. Er ontstond een heftige worsteling, die ze zeker hadden gewonnen als ze niet opge merkt waren door een Duitser in de tweede auto. Deze onderkende het gevaar. Hij schoot een van de jongens neer. De andere piloten- helper sloeg in paniek op de vlucht, maar werd door een regen van kogels ook getroffen. De twee jonge Graftenaren zijn begraven op het katholieke kerkhof in De Rijp. De bevolking heeft ze als verzetshelden geëerd. Foto 9: Tijdelijk graf van Arthur S. Humphreys op de openbare begraafplaats van Akersloot. De volgende tekst staat op het kruis vermeld: HIER RUHT EIN AMERIK ARTHUR S. HUMPHREYS GEFALLEN 6-2-1945. Het gerucht gaat dat de Duitsers werden getipt. Was het niet toeval lig dat ze op deze afgelegen plek patrouilleerden en de roeiboot za gen. Op deze vra gen zal waar schijnlijk nooit meer een antwoord worden gevonden. In De Rijp waren inmiddels tiental len inwoners als gijzelaar vastgezet. Als niet alle pilo ten gevonden zou den worden, was het niet ondenkbaar dat tegen hen represailles zou den worden genomen. Uiteindelijk zijn de 7 overige bemanningsleden van het vliegtuig opgepakt en als krijgsgevangenen naar Duitsland gebracht. Ook de rechterzijluikschutter Arthur S. Humphreys heeft de parachutesprong niet overleefd. Vermoedelijk is zijn parachute niet goed opengegaan of verbrand. Hij is met zijn hoofd naar beneden in een sloot nabij de Bloemen- dalerweg gevonden. Boer De Leeuw vond hem in deze positie. Zijn stoffelijk overschot is door de Duitsers meegenomen naar Akersloot. Daar is hij op de openbare begraafplaats bij de hervormde kerk be graven. De Duitsers plaatsten een eenvoudig kruis op zijn graf. 11

De Groene Valck - Akersloot | 2000 | | pagina 11