Het Zwembad Halverwege de jaren vijftig was nog geen 1 van de Akersloter bevolking tot 25 jaar in het bezit van een zwemdiploma. De postcommandant van de Rijkspolitie te water J.L. van Dijk en zijn collega de postcommandant van de Rijkspolitie J. van Gelder vonden dat hierin verandering moest komen. Zij maakten plannen tot realisering van een zwembad in het Alkmaardermeer. De beide politiemensen waren uit hoofde van hun beroep min of meer betrokken bij vijf verdrinkingsgevallen, die zich in de jaren 1955/56 op het Alkmaardermeer hadden voorgedaan. Met medewerking van het gemeentebestuur werd een comité opgericht, dat zich ten doel stelde de bevolking en in het bijzonder de jeugd op een veilige manier te laten zwemmen. Op 21 juni 1956 werd de Akersloter bevolking, door middel van een huis aan huis bezorgd bulletin, hiervan op de hoogte gesteld. Het was het comité bekend dat er in de nabijheid van de jachthaven (nu Laamens) een hoge zandplaat tegen de oever lag. Ze besloten van deze, door de natuur geboden gelegenheid, gebruik te maken. Maar er moest veel werk worden verricht. Daarom werd in bovengenoemd bulletin een oproep gedaan aan "sterke man nen" om "belangeloos mee te helpen". Er gaven zich een aantal vrijwilligers op, zodat er begonnen kon worden. Het oeverriet werd verwijderd en vanaf de oever werd een hellend vlak gemaakt naar de zandplaat, die 1 meter onder water lag. Bovendien werd er 3000 kubieke meter zand bijgestort. Er werden provisorische steigers aangelegd en van rietmatten werden kleedhokjes gemaakt. Er werd hard gewerkt, zodat de jeugd van Akersloot in de zomer van datzelfde jaar (1956) al van het bad gebruik kon maken. In totaal was er 350,- uitgegeven. Maar de initiatiefnemers wilden meer. Een unieke gelegenheid deed zich voor toen de heren Van Dijk en Van Gelder, na het seizoen 1956, een krant met daarin 28

De Groene Valck - Akersloot | 1997 | | pagina 28