14 Mei 1674. Er is op 13 mei een schrijven binnen gekomen van Hessel Bonckenburch, in opdracht van de heer Bailliu van Kennemerland. De inhoud van deze brief is niet bekend gemaakt. Als reactie op deze brief besluit men om geen wagens te zullen "furneeren" (leveren). Het besluit werd genomen door: Gerrit Claesz Spanjaert, Jan Dircksz van 't Hooghie en Dingenoom Wijbrantsz, regerend schepenen en door 17 aanwezige buren. Wel uitgenodigd, maar niet gekomen waren 2 regerend schepenen en 13 buren. 16 Mei 1674. Het besluit om geen wagens aan de Bailliu te leveren brengt de vroedschap na twee dagen weer bijeen. De weigering kan kosten met zich meebrengen en dat moet besproken worden. Men komt overeen dat deze kosten door het dorp gedragen moeten worden en niet door de persoon of personen die mogelijk door de Bailliu erop aangesproken zullen worden. Tevens besprak men nog eens de afwezigheid van opgeroepen personen tijdens de buurspraak. Allen die opgeroepen worden, maar niet komen, moeten voortaan weer een boete van 6 stuivers betalen. De helft van de opbrengst is voor de schout, de andere helft voor de armen van het dorp. Zo te zien is er sinds 1616 niet veel veranderd, toen werd een zelfde resolutie aangenomen. De verdeling was toen 4 om 2. Dus een kleine vooruitgang voor de armen. Blijkbaar was men in de loop der jaren de boete vergeten te innen. Aanwezig waren de schout Maerten Coster en de regerende schepenen Dingenoom Wijbrantsz, Jan Jacobsz Vos, Gerrit Spanjaert, Cornelis Dircksz Dam en Jan Dircksz van 't Hooghie. De aanwezige buren waren: Claes Simensz Schuier, Claes Mol, Lourens Klerck, Gaef Butter, Jan Willemsz Boet en Gerrit Claesz Schoenmaecker. Uitgenodigd, maar niet gekomen, waren de volgende buren: Adriaen Cornelisz Schee, Jacob Claesz, Jan Dircksz Dam, Jacob Jansz Davit, Jacob Dircksz Noort, Rem Willemsz, Aris Cromhaer, Dirck Cornelisz Schrumniet, Cornelis Geurtsz, Claes Willemsz. Dirck Jansz Slodt, Jan Jansz Huysman, Pieter Jacobsz Stedt, Jan Cornelisz Schee en Jan Gerritsz Backer. Het vandaag genomen besluit kan meteen geld in het laadje brengen. Van de 21 uitgenodigde buren zijn er 15 niet gekomen. 25

De Groene Valck - Akersloot | 1997 | | pagina 25