Men besloot het jaar daarop weer een tentoonstelling te houden. Deze en de volgende tentoonstellingen kregen de naam Liliade. Er werden 3 expositietenten gehuurd, met een totale oppervlakte van 900 m2. Vijfentwintig leliekwekers en lelieverenigingen deden aan deze tentoonstelling mee, waaronder zelfs een Amerikaanse firma. In latere jaren kreeg men zelfs inzendingen uit Japan. Er waren 150 verschillende soorten lelies te bewonderen. Het bezoekersaantal bedroeg 12.000. De volgende tentoonstellingen werden steeds groter van opzet en ook het bezoekersaantal steeg van 5000 in 1961 tot ruim 30.000 in 1968. Toch liep niet alles zo gladjes als hierboven beschreven staat. De ere-voorzitter van de lelievereniging, de toenmalige burgemeester J.H.M. de Sonnaville, maakte zich zorgen. Akersloot moest, net als andere gemeenten uitbreiden (woning bouw). De grond in Akersloot is echter beperkt. Op dat moment was er 12 a 13 hectare voor bollenteelt in cultuur gebracht. Een deel ervan lag echter in dat deel van de gemeente, dat voor de toekomst voor bebouwing was aangewezen. Eén bollenkweker zag zich nu reeds genoodzaakt zijn land te verkopen en naar Brabant te verhuizen. De jaren daarop moesten meer kwekers zijn voorbeeld volgen. Ze verhuisden naar de Boekelermeer, 't Zand en de Wieringermeer. Ook de weergoden werkten niet altijd mee. In 1968 waren er door het wanne weer minder bezoekers gekomen dan het Liliade-bestuur had verwacht. Bij de opening in 1969 had voorzitter Cor Schoon een wens. Hij hoopte op koel weer, want, zo zei hij, "de bloemenhandel zegt: dames bloot, handel dood. Drukte aan het strand betekent minder bezoekers aan de Liliade. Er moeten minstens 25.000 bezoekers komen om quitte te spelen. De kosten stijgen namelijk ieder jaar fors." Deze Liliade moest voortijdig sluiten, niet vanwege de hitte, maar door storm. In een krantenbericht staat "Storm noopt Liliade-bestuur tot vervroegde sluiting. De storm die maandagmiddag (7 juli 1969) een spoor van verwoesting trok heeft de Liliade vermoedelijk enige duizenden bezoekers gekost, 's Middags woei namelijk een gat in het tentdoek en toen achtte het Liliade-bestuur het niet meer verantwoord om publiek toe te laten. Om ongeveer 16.00 uur sloten de loketten". Ondanks deze tegenslag werd er het jaar daarop weer een tentoonstelling gehouden. I 33

De Groene Valck - Akersloot | 1997 | | pagina 33