50-Jaar Lelievereniging Akersloot. De geschiedenis van de lelie. De lelie is een van de oudste bolgewassen die we kennen. In heel oude geschriften en op oude voorwerpen ziet men afbeeldingen van deze bloem. Deze voorwerpen, vazen, tekeningen enz. stammen uit 2000-1500 jaar voor Christus. Vele Griekse en Romeinse kunstenaars hebben de lelie afgebeeld. Ook in de Bijbel wordt de naam lelie verschillende malen genoemd. In de tijd van de Renaissance (15e eeuw) werd Lilium candidum heel vaak geschilderd tezamen met de Maagd Maria. Aan dit samengaan dankt deze lelie zijn tweede naam, namelijk Madonnalelie. In latere jaren treffen we deze lelie aan in verschillende wapens van grote veldheren uit Frankrijk. Hier komt de naam Bourbonlelie vandaan. Lilium candidum is een van de oudste leliesoorten waarvan bekend is dat ze werd geteeld om de geneeskrachtige zalf tegen brandwonden, die uit de bol bereid werd. Wanneer de lelie voor het eerst in Europa gesignaleerd werd, is niet precies bekend. Zeker is dat er in de Middeleeuwen verschillende wilde leliesoorten (species) in kloostertuinen geteeld werden. Omstreeks 1600 kenden diverse Engelse botanici de volgende lelies: L. bulbiferum, L. croceum, L. chalcedonicum en L. martagon. Deze species zijn allen uit Europa afkomstig. Omstreeks 1630 kwamen er enkele soorten, afkomstig uit Noord-Amerika, bij. De meer bekende soorten zijn bijna allemaal afkomstig uit Oost-Azië. Vanaf 1800 werden er vrij regelmatig nieuwe soorten vanuit Azië in Europa geïntroduceerd. De lelie kwam echter weer in de volle belangstelling te staan toen de Duitse arts Von Siebold, omstreeks 1830, de Lilium speciosum uit Japan invoerde. Deze lelie baarde veel opzien. Voor een moederbol werd in die tijd het fabelachtige bedrag van 2000 gulden per stuk geboden. Dit aanbod werd echter geweigerd. Wel kon men jonge bolletjes kopen voor 200 gul den per stuk. Maar de vraag naar deze bolletjes was zo groot dat men op een wachtlijst kwam. De hele ontwikkeling van de leliecultuur speelde zich feitelijk af tussen 1800 en 1900. Toch hebben er na de eeuwwisse ling grote veranderingen plaatsgehad. De periode vóór 1900 is echter zo belangrijk omdat er in deze tijd geregeld nieuwe soorten bijkwamen. 31

De Groene Valck - Akersloot | 1997 | | pagina 31