Het levensverhaal van Siem Sander Siem Sander, geboren 8-11-1931Een man met een boerenhart, zoals hij zelf zegt. Zijn kleinkin deren vormen de zevende generatie Sander, die in Akersloot woont. Mijn voorouders komen uit Duitsland. Verder zijn we er nooit veel van aan de weet gekomen. In de archieven is nu nagegaan dat mijn voorvader Colonus Hermann Diederich Stöckel Sander gehuwd was met Anna Margaretha Büters zu Haneberge. Colonus wil zeggen: vrije boer. Zu Haneberge achter de naam van Anna Margaretha is de vermelding van een boerderij of landerij. Uit het huwlijk van Hermann Diederich en Anna Margaretha zijn twee zonen bekend: Johann Heinrich Sander, geboren in 1782 in Bippen, een klein plaatsje bij Osnabrück, en Harmen Ba rend Stöckel Sander, geboren omstreeks 1785 in dezelfde plaats. Johann Heinrich, koopman van beroep, was mijn betovergrootvader. Hij moet naar Nederland zijn verhuisd want hij trouwde op 36-jarige leeftijd in Alkmaar met Maria van Gent uit Montfoort (U). Maria was toen 18 jaar. Vanuit Duitsland schreef de moeder van Johann Heinrich dat ze geen notariële toestemming kon verlenen omdat de bruid haar onbekend was. Ze wenste haar zoon met zijn toekomstige echtgenote veel geluk. Het echtpaar, waarvan de bruid Nederlands Hervormd gedoopt was, trouwde op 27 december 1818 in de Dominicuskerk in Alkmaar. Johann Heinrich en Maria kregen één zoon. Jan Hendrik Sander, geboren in 1826 in Alkmaar. Johann Heinrich (Jan Hendrik) was broodbakker en trouwde in 1862 op 36-jarige leeftijd met Guurtje Kuys die toen ook 36 jaar was. Guurtje Kuys was eerder gehuwd met Simon Schoon, broodbakker en bracht uit haar eerste huwelijk zeven kinderen mee. Jan Hendrik Sander en Guurtje Kuys kregen nog één zoon, Johannes Hermanus Sander, geboren op 12-2-1863 in Akersloot. De overgrootvader van Arie Schoon de bakkeren mijn overgrootvader zijn dus met dezelfde vrouw getrouwd geweest en onze grootvaders waren halfbroers. Grootvader Johannes Frederikus is geboren op 12-2-1863. Hij was op dezelfde dag jarig als mijn moeder. 2

De Groene Valck - Akersloot | 1997 | | pagina 2