Het levensverhaal van Niek van der Eng Nick van der Eng, geboren op 15 augustus 1927, is de nazaat van een talrijk geslacht. Mis schien mede daarom heeft hij zich altijd sociaal verantwoordelijk gevoeld. Voor zover bekend en nagegaan is mijn stamvader Jan Cornelisz van der Eng(h) tussen 1670 en 1680 geboren in Alkmaar. Na het overlijden van zijn eerste vrouw, waaruit twee kinderen gebo ren zijn, trad hij in het huwelijk met Barentje Schouten, jongedochter van Overijssel. Jan Cornelisz was vermoedelijk vermogend, want hij stelde huwelijkse voorwaarden bij de notaris en Bar entje is in de Noordergang van de Grote Kerk in Alkmaar begraven. Uit dit tweede huwelijk werden vijf zonen in Alkmaar geboren waarvan de jongste, Leonardus of Leendert, geboren in 1719, mijn voorvader is. Leendert trouwde met Guurtje Gerrits Kool. De oudste zoon van dit echtpaar, Jan, is geboren in 1751. Hij trouwde met Gerritje Mosterd uit Haarlem en was van beroep landman en stierleider. Dit echtpaar vestigde zich in Uitgeest en kreeg negen kinderen, zeven zonen en twee dochters. Deze kinderen en hun nakomelingen hebben zich over onze omgeving verspreid. De vierde zoon, Willem, geboren in 1787 te Uitgeest, is mijn betovergrootvader. Willem was boerenknecht en dagloner en gehuwd met Marijtje Hes. Hun oudste zoon Pieter, mijn overgrootvader is in 1822 geboren in Limmen. Hij werd boerenknecht, dagloner en tuinder en huwde met Aagje Schouten uit Koedijk. Ze kregen twee dochters en één zoon. De zoon, Willem, geboren in 1855 in Limmen, was mijn grootvader. Willem werd arbeider en dagloner in Hensbroek en trouwde met Antje Sprong. In Hensbroek werden dertien kinderen geboren waarvan de negende, Antoon van der Eng geboren in 1896, mijn vader is. Mijn grootouders heb ik nog vaag gekend. Grootvader was een klein mannetje en grootmoeder Antje een grote vrouw. Achter op een padje in Wogmeer, gemeente Hensbroek, stonden vier kleine huisjes en in één daarvan woonden ze. Ik zie dat huisje nog zo voor me. We gingen er wel eens met de bakfiets naar toe in de schoolvakantie op dagen dat vader het niet zo druk had. M'n vader deed de klap van de bakfiets er af en dan zaten we er met z'n vijven in. Moeder ging niet mee, die bleef in de winkel. M'n vader fietste dan over Rustenburg, een hele trap voor die man. Ongelofelijk!

De Groene Valck - Akersloot | 1996 | | pagina 9