27 Mei 1666. Vergadering in het rechthuis. Het innen van de verponding is aan de orde. Drie schepenen worden daartoe aangesteld. Dit zijn Jan Willemsz Boet, Claes Dircksz Misteren Dirck Louwersz. De condities zijn: - leder jaar treedt een schepen af. In zijn plaats wordt een andere schepen aangesteld. - Het innen is op hun eigen kosten, behalve de "deurwaer"(der) en de omroeper. - De pondvanger moet de rekening van 't pondboek goed doen aan de schepenen die nieuw zijn of namaals zoude mogen komen. - Het salaris zal 100 gulden bedragen. In een ander handschrift is toegevoegd, dat op 22 april 1682 een nieuwe resolutie is aangenomen. Het salaris zal met ingang van paas 1682 verlaagd worden tot 75 gulden. Dit besluit is genomen door de schepenen: Jacob Adriaensz, Cornelis Govertsz Akersloot, Claes Adriaensz de oude, Jan Jansz Huysman, Rem Willemsz en 20 buren. 9 Maart 1668. De schepenen Jan Jansz Huysman en Rem Willemsz leggen verantwoording af over hun regeringsjaar 1666 aan de regerend schepenen, die voor akkoord tekenen: Willem Jansz Cruyenaer, Aris Pietersz Cromhaer en schout Jan Willemsz Boet. In presentie van Gerret Claesz secr. 25 Mei 1668. Ten huize van Jan Dircksz van 't Hoochie, in het rechthuis, vergadert de vroedschap met een aantal buren. (Het vermoeden dat de hofstee van Jan Dircksz van 't Hoochie en het rechthuis één en hetzelfde gebouw is, wordt hier bevestigd. We nemen nu aan dat voortaan daar wordt vergaderd, tenzij nadrukkelijk een andere lokatie wordt genoemd). Tijdens de vergadering wordt overeengekomen: om de molenaar van de Heemskerkermolen, met een proeftijd van een kwart jaar, aan te nemen om de Akersloter meelmolen te bemalen. De schepenen Willem Jansz Boet, Rem Tuenisz, Dirck Gerretsz Dam, Jan Jansz Huysman en Dirck Lammertsz namen dit besluit met de volgende buren: Pieter Lammertsz, Jacob Jansz, Jacob Dircksz van de Noort, Jan Adriaensz Gorter, Claes Simensz Schuier, Jan Gerretsz Backer, Cornelis Willemsz Boet, Pieter Jacobsz Stedt, Claes Adriaensz, de oude, Jan Jacobsz Schouten, Wouter Michielsz Volger, Jacob Willemsz Vijgh,Gaef Dircksz Butter, Lourens Jacobsz Cuyper, Pieter Pietersz, jonge Pieter, Aris Pietersz Cromhaer. Gerret Claesz secr. 4

De Groene Valck - Akersloot | 1996 | | pagina 4