In de veertiger jaren kreeg het vrachtverkeer over de weg de over hand. Sommige schippers, zoals Verduin in Akersloot en Winder in Limmen kochten een vrachtwagen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden vrachtwagens gevorderd en bij gebrek aan brandstof werd er voor vervoer weer gebruik ge maakt van zeilschepen. Verduin vervoerde in die tijd bouwmateria len voor Ruigewaard. Na 1945 had het wegvervoer definitief de over hand. Toch werd er nog gevaren gezien het feit dat bij de aanleg van de Geesterweg (die in 1951 gereed was) in overleg met de schippers de hoogte van de brug over de Schulpvaart werd bepaald. In 1980 nam Henk Verduin het beroep van binnenschipper weer op, maar nu op een grotere schaal. Zijn schip, de "Helena Maria" (532 Bii jachthaven Vader in Alkmaar. Op de voorgrond P. Verduin sr. ton) vervoert hoofdzakelijk veevoer. Een overgangsregeling zorgde er voor dat hij zijn groot vaarbewijs in handen kreeg. Die regeling eiste een verklaring van brugwachters of havenmees ters dat de schipper meer dan twee jaar een binnenschip bestuurde. Hans en Emiel, de zoons van Henk Verduin hebben het groot vaarbewijs gehaald bij het KOFS (Koninklijk Onderwijs Fonds Schepen). De voorschriften van de nieuwe scheeps- wet van 1 januari 1995, onder andere het vaartijdenbesluit en de verplichting van een tachograaf op de schroefas, maken het de binnenschipper zo moeilijk dat dit het einde zou kunnen zijn van vele eeuwen binnenscheepvaart in en rondom Akersloot. Riet Clazing Bronnen: Akersloot, een Zeevarend Dorp, Ton Vermeulen Binnenvaartschepen, R. Martens en F. Loomeyer. Weerzien met de oude binnenvaart. Rob Martens, Lieuwe Westra. Herinneringen, gegevens en foto's van Klaas Molenaar, Henk Verduin, Annie Derksen-Verduin en Cor Booy. 40

De Groene Valck - Akersloot | 1996 | | pagina 40