Behalve de kleinere schepen van 10 tot 15 ton waren er schippers met grotere schepen: - Visserman Tijmes met het schip "De Zwerver". - Fa.Dil met palingschip "De Sander" met een gloeikopmotor van Kromhout. (Een gloeikopmotor is een dieselmo tor zonder kleppen, in 1912 door Diesel uitgevonden. Om te starten moest de kop van de motor tien minuten met een gasbrander voorgegloeid worden.) Dit bunschip had acht ruimen. Schippers van "De Sander" waren W. Kwak en J. Zweeris. Met dit schip werd paling gehaald uit Makkum, Oude Wetering en Woudrichem. Ook Deense vishandelaren o.a. Waldemar Jörgensen met de "Kerteminde" brachten paling die werd overgeladen op "De Sander". Dil had aan de waterkant een zwaar geisoleerde opslagplaats voor ijs. In de winter werd er ijs gehakt en in manden op een slee geladen. De schippers droegen dan klompen met ijzeren pinnen eronder. Met dit ijs kon men een heel jaar toe om de gevangen vis goed te houden voor consumptie. Ook werd er ijs gehaald voor zieken. - Th. v.d. Meer met de schepen "Elisabeth" en "Jantina" vervoerde in hoofdzaak bouwmaterialen. Knechten waren Wim en Gerard de Goede. - Gerrit Verduin en zoon Klaas met het schip "Cito". Zij voeren veel naar België met aardappelen enz. Gerrit Verduin woonde aan de Kerklaan tegenover Van Baar. Dat huis is nu gesloopt. Klaas is later naar Alkmaar ver huisd. - J. Stuifbergen (de vader van Lou Stuifbergen) met "de Zwerver", een motordekschuit. Hij vervoerde bouwmate rialen en wit zand voor stucadoors in Amsterdam en Den Helder. - Annie Verduin, dochter van Gerrit Verduin met "De Vriendschap". Dit schip had een liggende Renèsmotor. Annie trouwde in 1940 met Dries Derksen, een schipper uit Renkum. Met hun schip "St. Gerardus" gingen zij parlevinken. Op latere leeftijd kwam dit echtpaar in Akersloot wonen. - Bouwmaterialenhandel Ruigewaard met schepen voor eigen vervoer: de "Kleine Marie" met schipper W. Terluin (de vader van Marie Leyen-Terluin) en de "Gijsbrand Pieter" met schipper Jac. Constant. Op de plaats waar later veel door kinderen werd gezwommen, was een sloot waar twee schepen konden aanleggen. 38

De Groene Valck - Akersloot | 1996 | | pagina 38