Vader in de heropende winkel aan De Buurt. Foto 1959. Alkmaar kopen. Dat was in de tijd dat er maar één slager op het dorp was, slager Borstjes. Je gaf Van Kleef een briefje mee en 's avonds had je wat je besteld had in huis. Later is Praat vrachtrijder voor Akersloot geworden. Aan de Westerweg zijn Alie, Agatha, Afra, Riet, Sjaan, Anton en Rina geboren. Anton heeft nog een tweelingzusje gehad, die na zes weken aan de geling is gestorven. Dat was de eerste keer dat ik met de dood werd geconfronteerd. Vader en moeder hadden twaalf kin deren toen de oudste twaalf was. Op een gegeven moment, toen de tweeling geboren werd, was de oudste van de jongste vier kinderen nog geen twee jaar. Er was daar dus heel wat te doen. We hadden toen twee bakers. De één was Corrie Leering, de ander een dochter van boer Sander. Zover ik weet kon ik goed leren. Ik zat in de eerste klas bij juffrouw Velzeboer en in de tweede klas bij juffrouw Sernee. Juffrouw Ser- nee noemde me een keer "Mansie" en die bijnaam heb ik lang ge houden. In de derde klas had ik juffrouw Putter, maar die was het grootste gedeelte van het jaar ziek. Dan kregen we een vervanger en dat was meester Van Leeuwen. Dat was een sterke kerel. Als hij het met een leerling niet eens was, nam hij hem onder z'n arm en sloeg hem op zijn billen. Toen ik in de vierde klas zat moest ik al te werk in de tuin van vier tot zes uur en ook op woensdag en zaterdagmiddag. Dat was bij de weduwe Blokker en bij Piet Nederveen. Op zaterdag mocht je om vier uur uitscheiden. We werkten voor vier cent in een uur, dus tel 15

De Groene Valck - Akersloot | 1996 | | pagina 15