Dinsdag 8 Januari 1658. De Raad vergadert met enige voorname personen uit de buren om een plan te beramen omtrent de veiling. Om de belasting die op de veiling van land en goederen staat te ontduiken, werden regelmatig de goederen die in de veiling waren opgeveild, opgehouden. Om deze dan kort daarna onderhands te verkopen. Dit tot nadeel van de armen, de "veilder" en de secretaris. Eenstemmig werd nu besloten dat over alle goederen of het nu huizen, erven of andere zaken zijn, die in openbare veiling zijn aangeboden en niet werden verkocht, maar later wel onderhands zijn verhandeld, alsnog de onkosten van armengeld, veilgeld en schrijversloon betaald moet worden. Zonder uitzondering. Schepenen: Rem Willemsz, Pieter Pietersz en Cornelis Adriaensz den Aker. Buren: Jan Pietersz, Gerret Claesse, Reynert Aeryaensz en Jan Gerretsz. Aldus gedaan en besloten op het raadhuis. W. Volger secr. 17 April 1659. Vandaag is men bijeen om het tractement van de 2 nieuw aangestelde klokluiders vast te stellen. Ook kwam men een tarief overeen voor het begraven van de doden, die van buiten het dorp, in Akersloot begraven willen worden. Begraven in de kerk gaat 5 gulden kosten, op het kerkhof 3 gulden. De betaling moet geschieden voordat het graf geopend wordt. Schout Willem Jansz Boet en schepenen: Jacob Garbrantsz, Dirck Gerritsz, Claes Aeriaensz en Claes Dircksz Mol. 8 Januari 1658. Het besluit over het ontduiken van belasting op de veiling, wordt hier onder dezelfde datum herhaald. Ook is op deze dag besloten dat alle huisgezinnen die tot het dorp behoren, een rijksdaalder moeten bijdragen voor een nieuwe klok. Degene die onwillig zijn te betalen, maar het volgens de schepenen wel kunnen, wordt het recht ontnomen "de clocque over haar doden te roeren. Tenzij eenieder die tot de dode behoort een gelijke rijksdaalder bijdraagt". Aan deze bepaling hebben 10 buren hun goedkeuring gegeven. Dinsdag 4 november 1659. De tijden zijn nijpend, de armen "verachteren sterk" en de armenbuil is leeg. Er wordt een plan beraamd om de ergste nood te lenigen. De openbare veilingen zouden meer belast moeten worden. Men betaalde tot nu toe 2 duiten tot winkoop en 1 duit voor de armen. Vanaf nu zullen de armen 2 duiten en de drinker I duit genieten van iedere koopgulden. Bovendien zal men nog andere manieren bedenken om de armenbuil zoveel als mogelijk is te helpen. Dit besluit werd door 24 buren genomen. 28

De Groene Valck - Akersloot | 1996 | | pagina 28